Náš TIP
Efektivní úklid spadaného listí – včetně zpracování

Zatímco se na procházce lesem kocháme pohledy na působivou škálu barev spadaného listí, na zahradě se nám kupí spousta další práce. Existuje několik způsobů, jak odklidit nebo efektivně využít závějí spadaného listí. Při této práci přijde vhod celá řada praktických zahrádkářských pomocníků. Co tedy dělat se spadaným listím? Na to se podíváme v dnešním článku.

Šetrné hrábě nebo fukar

Pokud máte zahradu plnou stromů a podzim co podzim vás trápí nekonečné závěje barevného listí, shrabávejte ho průběžně a s trpělivostí. Vše si naplánujte tak, aby vás při práci na zahrádce nepřekvapil první sníh. K hrabání jsou nejlepší klasické lehké hrábě, které při hrabání nepoškozují trávník, ale hrabou opravdu jen listí. Listí shrabáváme na hromádky a následně je odvážíme kolečkem. Listí pak dopravíme na kompost nebo do kontejneru určeného pro bioodpad. S listím nám pomůže také fukar, kterým nám listí odfoukne, kam bude potřeba.

Zapracování listí do kompostu

Listí tak ze zahrady můžeme úplně odvézt, nebo jej můžeme využít k doplnění kompostu. Právě teď začíná také vhodná doba k založení kompostu. Proto aby listí netlelo na kompostu zbytečně dlouhou dobu, doporučuje se je předtím rozdrtit. Díky takto zpracovanému listí získáme pak na kompost kvalitní přírodní materiál k hnojení – listovku. Tento na živiny bohatý humus vzniká právě z přírodního odpadu, který z většiny tvoří právě listí. Vrstvy listí by se v kompostu měly střídat s vrstvami posekané trávy. Celek je pak třeba doplnit také o zeminu a popel. Nakonec skvěle poslouží i urychlovač kompostu na bakteriální bázi. Kvalitního kompostu pak dosáhnete, jakmile jej budete pravidelně přehazovat.

Výhody kompostéru

Skvělou vychytávkou do zahrady, jejíž výhody oceníte především na podzim, je kompostér. Ten dokáže pojmout právě listí, trávu, drny i rozdrcené větve. Kompostér navíc v rychlosti předčí klasický kompost, který vyžaduje přece jen dlouhodobou péči.

Buďte ohleduplní - nepalte listí!

Někteří zahrádkáři se listí zbavují pálením, z čehož sousedi (a kolikrát i celá ulice) nemají zrovna radost. Nejlepším způsobem zpracování listí tedy zůstává kompostování, při přebytku listí pak i jeho odvezení do bioodpadu či blízké kompostárny.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

03. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací