Náš TIP
Elegantní i praktické umístění knih v domácí knihovně

Pokud patříte mezi milovníky knih, veškerá láska k nim nezačíná a nekončí jejich čtením. K oblíbeným zábavám a zároveň i milým povinnostem každého správného knihomola patří také elegantní a praktické umístění knih v domácí knihovně. Proto aby vaše oblíbené knižní tituly plně vynikly a zároveň byly vždy po ruce, je třeba osvojit si vhodný způsob knižního aranžérství.

Ve stylu veřejné knihovny

Knihy si ve své domácí knihovně můžete vyskládat dle různých parametrů. Pro řadu z nás se osvědčilo především podobné umístění knih jako ve veřejných knihovnách. Rozmístění dle žánru a jména spisovatele vypadá jako to nejpraktičtější. Někteří náruživí knihomolové se praxí ve veřejných knihovnách nechali inspirovat natolik, že mají i jednotlivá patra v knihovně označena názvy žánrů nebo v případě většího počtu knih dokonce i počátečním písmenem příjmení spisovatele.

Vzhledem k tomu, že tito náruživí čtenáři disponují opravdu nezměrnou zásobou knih, netouží čistě z praktického hlediska po nějaké té velké estetice. Takže když zavítáte k nim domů, najdete zkrátka pokoj nebo hned několik pokojů jako vystřižených z katalogu veřejné knihovny. Praktičnost a kapacita, to je to, oč tu běží.

Knihovna jako módní doplněk

Jestliže však nechcete mít ze svého bytu či domu soukromou studovnu, případně máte dostatečně velké prostory na menší počet knih, můžete si s vytvářením domácí knihovny příjemně zaexperimentovat. Pokud fandíte módním trendům, nebudete zřejmě chtít vystavovat očím potenciálních návštěv své historické knižní kousky, které drží při sobě jen silou vůle a vaší lásky. Do popředí zájmu tak směřujte výhradně knihy jako nové, kterým nahrávají i velice efektní knižní obálky.

Duhové spektrum knih

Ač se to pro mnohého náruživého knihomola může zdát velmi nepraktické až hodno povážlivého posměšku, trendem v umisťování knih do polic se stává ladění do bloků podle barev a jednotlivých odstínů. Barevné celky vypadají v knihovně velmi působivě a ihned zaujmou každého návštěvníka. Barvy esteticky seřazené podle duhového spektra navíc pomohou důmyslně sladit zbytek interiéru. Pokud jste velcí estetici a ještě k tomu kreativní duše, můžete si dokonce na své knihy vytvořit vlastní knižní obaly. Ty vám přijdou vhod při ladění knih s okolními bytovými doplňky, ale také v tom případě, že jen neradi půjčujete své knihy ostatním.

Knižní galerie

Vzhledem k tomu, že řada knih má velmi působivé původní obaly, bývá škoda vyskládat je pouze hřbetem ven. U takových skvostů se pak nabízí vytvoření malé estetické galerie v minimalistickém duchu, kdy jednotlivé tituly postavíte daleko od sebe celou titulní stranou směrem k návštěvníkům.

Pokud máte doma knihy příliš velkých nebo zkrátka netradičních formátů, nebojte se je klidně vyskládat do komínků. Knihy navíc nemusíte přísně udržovat jen v knihovně a na poličkách, ale můžete je použít jako chytrou dekoraci na konferenčních stolcích či komodách. Budou tak vybízet k začtení se a ještě odrazí váš knižní vkus všude tam, kde to bude příhodné.

Jak je tedy patrné, knihovna nemusí být výhradně statickým regálem zaplněným bez ladu a skladu odshora nahoru. Naopak si z ní můžete udělat nápaditý bytový doplněk, ve kterém jde ruku v ruce krása s moudrostí a originalitou.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

13. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací