Náš TIP
Světlo do koupelny má své zásady, víte jak na něj

Koupelna patří mezi místnosti, kde trávíme až překvapivě hodně času. Zároveň je to místo, kam zamíříme před spaním, ale také hned po usnutí. Už jen proto musíme dbát na to, aby byla koupelna moderní a dobře se nám používala – a zároveň to klade vysoké nároky na osvětlení do koupelny, které by mělo být ráno i večer jiné. Světlo do koupelny by mělo zvládnout změnit chromatičnost i intenzitu. Jenže jak toho dosáhnout?

Pozor, ať si nenarušíte cirkadiánní rytmus

Studie z poslední doby stále více ukazují, proč je cirkadiánní kód tak důležitý. Jsou to vlastně naše biologické hodiny, biologický rytmus našeho organismu, který se řídí do značné míry podle světla. Právě proto je například ráno problematické v koupelně tlumené osvětlení, protože tělo nedostává jasný impuls, že už má vstávat a přestat vyplavovat melatonin (hormon spánku). Podobně jako když vstáváte ještě za tmy.

Problém samozřejmě nastává i obráceně, a to večer. Když jdete spát, světlo do koupelny by mělo být tlumené, navíc ideálně bez modrého spektra. Jenže ruku na srdce, kdo má v koupelně takto variabilní osvětlení? Přitom ale není až tak složité a ani drahé si ho vytvořit. Ukážeme vám, jak na to. Uvidíte, že potom se vám bude nejen lépe vstávat, ale také usínat a celkově budete přes den odpočatější.

Centrální osvětlení musí být intenzivní

Osvětlení do koupelny musí být silné, a to hlavně ráno, když vstáváte. Ideální je umístit ho doprostřed koupelny. Jestliže máte větší koupelnu, nebojte se umístit rovnou 2 centrální světla. Chromatičnost centrálního osvětlení by měla být v denní bílé, tedy okolo 5000 Kelvinů. Intenzitou také nešetřete. Sebevíce silné umělé LED světlo do koupelny nenahradí ani nepřekoná denní světlo.

Nezapomeňte na sekundární LED světlo do koupelny

Ne vždy ale potřebujeme světlo do koupelny tak silné. Dnes se používá takzvané centrální a sekundární osvětlení téměř v každé místnosti, protože nabízí variabilitu, která dříve neexistovala. Ideální sekundární osvětlení do koupelny může být třeba formou nástěnného svítidla, ale také můžete uplatnit LED pásky a další typy osvětlení.

Ne závěsnému osvětlení

Do koupelny rozhodně nepatří jakékoli závěsné osvětlení, a to ani designové. Koupelna je sama o sobě většinou malá – rozhodně menší než jiné místnosti v domě. Závěsné svítidlo má tu nevýhodu, že prostor ještě více opticky zmenší. Jako světlo do koupelny je vhodný například LED panel, který nezabírá prakticky žádné místo. Ideálně může být dokonce vestavný přímo do stropu – to je nejlepší možná varianta LED světla do koupelny.

A co bodovky?

Oblíbeným osvětlením koupelny jsou také bodovky. Bodové osvětlení je vhodné, ale pozor na to, které můžete libovolně nastavit. Vzhledem k úhlu a směru světla se může odrážet od zrcadla v koupelně. Doporučujeme proto spíše vestavné bodové osvětlení do koupelny, které svítí přímo svisle a díky tomu ani neoslňuje a světlo se neodráží – zároveň více světelným zdrojům netvoří stíny.

Zrcadlo s let osvětlením

Nezapomeňte na skříně a zrcadla

Často se zapomíná, že osvětlení do koupelny není jen o centrálním osvětlení a sekundárním. Své vlastní osvětlení by mělo mít minimálně zrcadlo, to ocení především ženy. Podobně potom skříně. Pokud máte v koupelně skříň, můžete její vnitřní prostor šikovně osvětlit pomocí LED pásku. Vypadá to skvěle a navíc je to velmi praktická možnost osvětlení.

Jak ovládat chromatičnost a intenzitu světla?

Používejte v koupelně takzvané RGB LED žárovky. Díky nim si můžete snadno nastavit světlo a jeho intenzitu, jak budete potřebovat. Můžete si pohrát s barevným spektrem, nebo jen snížit intenzitu světla. Výhodné je v tomto takzvané stmívání světla, které se umí rozsvítit v intenzitě podle toho, jestli je zrovna ráno, poledne nebo třeba večer, případně noc.

Pozor na vlhkost

Vždy dbejte na odolnost osvětlení proti vlhkosti. Pamatujte, že ne každé světlo je stavěné do koupelny – přestože na světlo zrovna nemusí stříkat voda, stejně je v koupelně relativně vysoká vlhkost. Právě z toho důvodu doporučujeme alespoň LED světlo do koupelny s krytím IP44, ale ideálně IP60, které je odolné proti vlhkosti a stříkající vodě z různých úhlů.

 

TIP: Chcete se o osvětlení do koupelny dozvědět ještě víc? Přečtěte si náš detailní článek, jak na osvětlení koupelny.

11. 11. 2021 | JIRKONT s.r.o.

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací