Proto aby naše chata či chalupa stále vypadala jako kvalitní dřevostavba, je třeba se jejímu dřevěnému obložení důkladně věnovat. K tomu nám poslouží především kvalitní impregnační nátěry na dřevo.
Právě dřevo patří k těm materiálům, které jsou na údržbu nejvíce náročné. Zato se však pak odvděčí svou přirozenou krásou. Dřevo je jako přírodní materiál na údržbu náročný, protože díky okolním vlivům, jako je počasí či vlhkost, mění svou strukturu a vzhled. To může být problémem právě v případě chat a chalup, které jsou z většiny právě ze dřeva. Tomuto problému se však dá účinně předcházet. Právě impregnace dřeva je vlastně takovým stavebním kamenem celého úspěchu, co se získání a udržení kvality dřeva týká.
Možná si to kolikrát ani neuvědomujeme, ale takové dřevo je případě chaty či chalupy vlastně po celý rok vystaveno všem okolním vlivům. K těm patří déšť, sníh, vítr i sluneční záření. Dřevo však ohrožuje také hmyz, houby a tolik obávané plísně. Taková vlhkost přitom ve dřevě způsobuje vzájemné pnutí barevného nátěru a dřeva, které po delší době vyústí až k samotnému popraskání dřeva.
Pokud jde o nejčastější způsoby impregnace dřeva, k těm patří zejména prodyšná lazura na vodní bázi. V tomto případě je třeba před samotným nátěrem dřevo řádně ošetřit a zbavit se předchozí vrstvy, která by bránila proniknutí na dřevo. V případě špatného provedení by se totiž tato nová ochranná vrstva mohla začít odlupovat s nekvalitní předchozí vrstvou. K základnímu nátěru lze také použít kvalitního mořidla – i to dopomůže k dobrému výsledku. Poté je třeba nanést dvě až tři vrstvy nátěru. Dobrým tipem je také opracovat si zlehka brusným papírem první dvě vrstvy. Jako posední vrstva se pak nanáší bezbarvý lak nebo krycí barva, což ale není nezbytně nutné.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře