Náš TIP
Impregnace dřeva u chaty i chalupy

Proto aby naše chata či chalupa stále vypadala jako kvalitní dřevostavba, je třeba se jejímu dřevěnému obložení důkladně věnovat. K tomu nám poslouží především kvalitní impregnační nátěry na dřevo.

Stále kvalitní dřevěné obklady

Právě dřevo patří k těm materiálům, které jsou na údržbu nejvíce náročné. Zato se však pak odvděčí svou přirozenou krásou. Dřevo je jako přírodní materiál na údržbu náročný, protože díky okolním vlivům, jako je počasí či vlhkost, mění svou strukturu a vzhled. To může být problémem právě v případě chat a chalup, které jsou z většiny právě ze dřeva. Tomuto problému se však dá účinně předcházet. Právě impregnace dřeva je vlastně takovým stavebním kamenem celého úspěchu, co se získání a udržení kvality dřeva týká.

Možná si to kolikrát ani neuvědomujeme, ale takové dřevo je případě chaty či chalupy vlastně po celý rok vystaveno všem okolním vlivům. K těm patří déšť, sníh, vítr i sluneční záření. Dřevo však ohrožuje také hmyz, houby a tolik obávané plísně. Taková vlhkost přitom ve dřevě způsobuje vzájemné pnutí barevného nátěru a dřeva, které po delší době vyústí až k samotnému popraskání dřeva.

Způsoby impregnace dřeva

Pokud jde o nejčastější způsoby impregnace dřeva, k těm patří zejména prodyšná lazura na vodní bázi. V tomto případě je třeba před samotným nátěrem dřevo řádně ošetřit a zbavit se předchozí vrstvy, která by bránila proniknutí na dřevo. V případě špatného provedení by se totiž tato nová ochranná vrstva mohla začít odlupovat s nekvalitní předchozí vrstvou. K základnímu nátěru lze také použít kvalitního mořidla – i to dopomůže k dobrému výsledku. Poté je třeba nanést dvě až tři vrstvy nátěru. Dobrým tipem je také opracovat si zlehka brusným papírem první dvě vrstvy. Jako posední vrstva se pak nanáší bezbarvý lak nebo krycí barva, což ale není nezbytně nutné.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

21. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

  • 3. 9. 2021 Mulčování – jednoduchá cesta k zahradě bez plevele
    Myslíte si, že k udržování zahrady bez plevele vedou jen dvě cesty – každodenní kontrola a vytrhávání nežádoucích rostlinek, nebo pravidelné používání herbicidů? Je tu ale ještě třetí možnost –...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací