Ačkoliv se zpočátku renovace nátěrů kamen může zdát jako složitá věc, není tomu tak. Pro natírání kamen a kouřovodů stačí jen několik základních pravidel a také speciální žáruvzdorná barva, kterou lze nanášet štětcem nebo stříkací pistolí.
Jedním z doporučovaných tipů barev pro renovaci kamen jsou silikonové vypalovací barvy, u kterých se udává i teplotní zatížitelnost. Pro kamna je ideální například barva s teplotní zatížitelností do 750°C. Tyto vypalovací barvy přitom získávají konečnou strukturu vypalováním, které je třeba provádět podle doporučení výrobce barvy. U některých typů těchto barev se tak dělá třeba jen mírný první zážeh v čerstvě natřených kamnech. Po něm se zatápí až s odstupem několika hodin. Ačkoliv se postup vypalování u jednotlivých barev liší, vždy je třeba počítat s tím, že vypalování časem vyzrává. Oba procesy pak také doprovází typický zápach.
Vypalovací barvy bývají k dostání v klasické „kamnářské“ škále černé, šedé a antracitové barvy. Je však třeba dodat, že ani nejkvalitnější vypalovací barva trvale neochrání pravidelně zahřívanou ocel proti korozi.
Klasické kamnářské barvy jsou pak k sehnání jak ve specializovaných prodejnách kamen, krbů a kamnářských potřeb, tak v nabídce běžných barev a laků. Někteří výrobci kamen navíc prodávají své vlastní značky kamnářských barev. K renovaci nátěrů lze použít také univerzální žáruvzdorné barvy ve sprejích, které jsou původně určené třeba pro renovaci automobilových výfuků.
Litinová kamna si vyžadují obnovovací nátěr speciální barvou. To samé platí pro litinové součástky kachlových kamen a sporáků. Pro údržbu litinových kamen se tak doporučuje použít například grafitové pasty. Ta se rozetře měkkým kartáčem a vyleští. Grafitovým práškem lze ošetřit i samotné zkorodované pláty.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře