Náš TIP
Kouzlo vápenných omítek

V dnešních dobách už se bohužel zapomíná na krásu i kvalitu vápenných omítek. Střídají je omítky hliněné nebo sádrové. Vápenné omítky přitom mají nenahraditelné vlastnosti jak pro stavbu, tak pro jejího majitele.

Vápenné omítky

Ačkoliv se později s vápennými materiály přestalo pracovat, dochoval se nám dodnes velmi cenný soubor historických staveb, které dokazují krásu a praktičnost vápenných omítek. Ty mají celou řadu kvalitních vlastností, jež vedou ke zdravému bydlení. Předně je vápenná omítka velmi porézní a nasákavá úprava povrchu zdiva. Díky tomu, že z našeho pohledu nedosahuje omítková malta vysoké pevnosti, může tím spíše reagovat na přirozené dilatační pohyby stavby. Nemá tedy sklon ke vzniku sítě trhlinek, které můžeme vidět u jiných staveb s „pevnějšími“ omítkami. Také při návštěvě různých historických staveb, u kterých byla použita vápenná omítka, zjistíme, že se v případě správné péče jedná o velice trvanlivý materiál.

Vápenné omítky pro zdravé bydlení

Všechny tyto výše uvedené vlastnosti vápenných omítek mají příznivý vliv na zdraví člověka. V případě interiérových vápenných omítek například dochází k tomu, že velká plocha omítky, která je schopná přijmout vodu v podobě páry a kapaliny, se výrazným způsobem podílí na pohlcování vlhkosti v interiéru. Dochází tedy díky tomu ke snižování vlhkosti prostředí při vaření, sušení prádla, ale také při dýchání. Tato skvělá schopnost vápenných omítek přitom právě souvisí s jejich vysokou nasákavostí. Tento typ omítek má navíc také schopnost v době poklesu vlhkosti v místnosti dosud neabsorbovanou vodu zase uvolnit, a to až do přirozené rovnováhy. Tato výhoda vápenných omítek má skvělý vliv nejen na lidské zdraví, ale také na nábytek i knihy v místnosti.

V omítkách obsažené vápno má navíc i antibakteriální účinky, takže pomáhá před vznikem plísní a bakterií. Vápenné omítky se přitom uplatňují i na fasádě, kde zdivo chrání před vlhkostí a solemi, o mechanickém poškození nemluvě.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

20. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

  • 11. 11. 2021 Světlo do koupelny má své zásady, víte jak na něj Světlo do koupelny má své zásady, víte jak na něj
    Koupelna patří mezi místnosti, kde trávíme až překvapivě hodně času. Zároveň je to místo, kam zamíříme před spaním, ale také hned po usnutí. Už jen proto musíme dbát na to, aby byla koupelna...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací