Náš TIP
Kouzlo vápenných omítek

V dnešních dobách už se bohužel zapomíná na krásu i kvalitu vápenných omítek. Střídají je omítky hliněné nebo sádrové. Vápenné omítky přitom mají nenahraditelné vlastnosti jak pro stavbu, tak pro jejího majitele.

Vápenné omítky

Ačkoliv se později s vápennými materiály přestalo pracovat, dochoval se nám dodnes velmi cenný soubor historických staveb, které dokazují krásu a praktičnost vápenných omítek. Ty mají celou řadu kvalitních vlastností, jež vedou ke zdravému bydlení. Předně je vápenná omítka velmi porézní a nasákavá úprava povrchu zdiva. Díky tomu, že z našeho pohledu nedosahuje omítková malta vysoké pevnosti, může tím spíše reagovat na přirozené dilatační pohyby stavby. Nemá tedy sklon ke vzniku sítě trhlinek, které můžeme vidět u jiných staveb s „pevnějšími“ omítkami. Také při návštěvě různých historických staveb, u kterých byla použita vápenná omítka, zjistíme, že se v případě správné péče jedná o velice trvanlivý materiál.

Vápenné omítky pro zdravé bydlení

Všechny tyto výše uvedené vlastnosti vápenných omítek mají příznivý vliv na zdraví člověka. V případě interiérových vápenných omítek například dochází k tomu, že velká plocha omítky, která je schopná přijmout vodu v podobě páry a kapaliny, se výrazným způsobem podílí na pohlcování vlhkosti v interiéru. Dochází tedy díky tomu ke snižování vlhkosti prostředí při vaření, sušení prádla, ale také při dýchání. Tato skvělá schopnost vápenných omítek přitom právě souvisí s jejich vysokou nasákavostí. Tento typ omítek má navíc také schopnost v době poklesu vlhkosti v místnosti dosud neabsorbovanou vodu zase uvolnit, a to až do přirozené rovnováhy. Tato výhoda vápenných omítek má skvělý vliv nejen na lidské zdraví, ale také na nábytek i knihy v místnosti.

V omítkách obsažené vápno má navíc i antibakteriální účinky, takže pomáhá před vznikem plísní a bakterií. Vápenné omítky se přitom uplatňují i na fasádě, kde zdivo chrání před vlhkostí a solemi, o mechanickém poškození nemluvě.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

20. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací