Náš TIP
Krásné a odolné květiny do jarních truhlíků

Vánoční dekorace na oknech už odnesl čas. S jarem, které už zlehounka klepe na dveře, je načase vybrat ty správné květiny do jarních truhlíků. Ještě před letničkami si okenní parapety můžete zkrášlit celou řadou krásných a odolných jarních květin. Které to jsou?

Ranní teploty nám sice ještě mnohdy klesají k nule, ty správně vybrané květiny však takovou teplotu zvládnou. Spolehlivě tak vyplní prostor, který zhruba od poloviny května vystřídají v truhlících tolik oblíbené letničky.

Jarní cibuloviny

Barevnou sázkou na jistotu na jaře a v předjaří jsou jarní cibuloviny. Jejich výhodou mimo jiné je, že si mnoho z nich po odkvětu můžete vysadit do zahrady. V jarních truhlících za okny se přitom nejlépe vyjímají narcisy, hyacinty, krokusy, ladoňky, modřence a nižší druhy tulipánů. Rozsvítí vaše okna záplavou veselých barev a přitom v podobě cibulí zůstanou milou trvalou hodnotou. Nejčastěji zakoupíte jarní cibuloviny už ve stádiu poupat. Stačí je vyklepnout z květináče a vsadit do příjemných jarních aranžmá. Těmto květinám přitom nebude venku takové teplo jako doma, a tak se prodlouží i doba jejich kvetení.

Petrklíče – poslové jara

Nejznámějšími posly jara jsou petrklíče. Hýří bezpočtem barev, parádu vám udělají doma i za oknem. Petrklíče se v truhlíku skvěle doplňují právě s jarními cibulovinami. Oproti nim však mají jednu nevýhodu – nesnáší totiž silné mrazy. Na zahradu by tak měly směřovat až v době teplejšího počasí.

Oblíbené dvouletky

Jarní truhlíky můžete osázet také oblíbenými dvouletkami, mezi které se řadí zejména pestrobarevné macešky. Váš balkon spolehlivě rozsvítí a vydrží kvést velmi dlouho. Maceškám to v truhlíku sluší především s dalšími dvouletkami. K těm patří například pomněnky, chejry nebo ušlechtilé sedmikrásky.

Další květinové tipy

Ten, kdo miluje vřesy a vřesovce, jim může dát šanci i na jaře a v předjaří. Pamatujte ovšem na to, že tyto rostliny potřebují ke zdárnému růstu kyselou půdu. Jakmile je v truhlíku vystřídají letničky, vsaďte je do zahrady.

Do jarních truhlíků se hodí také trvalky. Ty však budou potřebovat hodně prostoru a také drenáž. Na slunné stanoviště se přitom hodí zejména skalničky typu nízkých odrůd plamenek. Své místo zde najde i tařice skalní, rožec plstnatý či huseník kavkazský. Ve stínu se zase bude dobře dařit sasankám, barvínkům, zběhovcům, violkám nebo drobným hořcům.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Decoarchi)

28. 02. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 18. 5. 2019 Mangold – znovuobjevená listová zelenina Mangold – znovuobjevená listová zelenina
  Zdraví prospěšný a velice chutný mangold se začíná vracet do zahrad. Před třemi sty lety byl ve střední Evropě nejoblíbenější zeleninou, než jej postupně vytlačil špenát. Pojďme se společně...
 • 18. 5. 2019 Vyletnění interiéru pomocí doplňků Vyletnění interiéru pomocí doplňků
  Kdo by si po zimě plné huňatých dek a tmavých barev nechtěl zvesela vyletnit interiér? Stačí pár správných doplňků a vaše nálada se rázem zlepší, i když za okny bude právě padat déšť. (I toho je...
 • 16. 5. 2019 Rostliny do samozavlažovacích truhlíků Rostliny do samozavlažovacích truhlíků
  Opravdu teplé počasí dá o sobě už brzy vědět a s ním také čas dovolených. Jestliže máte okna ozdobená záplavou květin a bojíte se, že vaši dovolenou nepřežijí, dejte šanci samozavlažovacím...
 • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
  Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?
 • 21. 4. 2019 Řešíme sucho v zahradě Řešíme sucho v zahradě
  Nezvyklé sucho sužuje české zahrady už několik let. Jak se z nich poučit a dopřát zahradě vláhu navzdory počasí?
 • 21. 4. 2019 Tři recepty na vajíčkovou pomazánku Tři recepty na vajíčkovou pomazánku
  Velikonoce jsou především dobou pestrobarevných vajíček. Vaří a barví se ve velkém. Co však dělat s tolika vajíčky, jakmile Velikonoce skončí? Nabízí se jejich zapracování do vajíčkových...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací