Náš TIP
Krásné a praktické zastínění balkónu

Jakmile vykouknou první silnější jarní paprsky, oprášíme po zimě unavený balkón a začneme si užívat slunečných dnů. Někdy je však sluníčka až příliš, a tak je zapotřebí balkón účinně a esteticky zastínit. Jaké možnosti se nabízejí?

Vybíráme markýzu

Taková správně zvolená markýza dokáže žhnoucí plochu balkónu rázem proměnit v oázu se snesitelnou teplotou. Při výběru markýzy je přitom třeba se zaměřit především na vhodný materiál. Ideální jsou markýzy z kvalitní akrylové látky, která nepropouští vodu, škodlivé UV záření a přespříliš světla. Vybírat navíc můžeme mezi pevnými a výsuvnými markýzami. Pevné přijdou vhod všude tam, kde potřebujeme zastínění trvale, výsuvné se skvěle hodí právě k zastínění balkónu. Markýzu je také zapotřebí vybírat s ohledem na celkový estetický ráz domu či bytu. Zatímco v domě můžeme popustit uzdu své fantazie naplno, na balkón do bytu je třeba volit umírněnější odstíny markýz. V obou případech se pak osvědčí spíše světlejší barvy, protože tmavší odstíny bývají náchylnější na vyšisování od sluníčka.

Na trhu jsou markýzy, které se dají ovládat buď manuálně nebo elektronicky. Právě ovládání elektronickým systémem s čidly reagujícími na slunce či vítr se jeví jako nejpohodlnější. Po pořízení markýzy, která se ovládá manuálně, je poté zapotřebí dbát na to, aby se stahovala při vydatnějším dešti i silném větru – jinak by se zbytečně opotřebovávala.

Stavební povolení

Jednoduché látkové markýzy bývají považovány za zařízení. Nevyžadují samostatnou nosnou konstrukci, takže v jejich případě není třeba žádat o stavební povolení. Pokud se však jedná o markýzu zastřešující terasu, postup už je složitější. Jedná se totiž o konstrukci s charakterem stavby, která má navíc vliv na celkový charakter stavby. V tomto případě už je tedy zapotřebí včas konzultovat rozsah stavebního záměru s příslušným stavebním úřadem. Ještě přísnější pravidla pak platí v domě na památkově chráněném území.

Slunečník to jistí

Vedle markýzy je však možné balkón zastínit i jinými způsoby. Jako efektivní a přitom velmi estetické řešení, které se obejde bez zmíněných složitostí, se nabízí slunečník. Vytvoří nám na balkóně příjemný stín, a to bez nutnosti souhlasu jakýchkoliv úřadů.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest, Addicted2decorating)

03. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací