Náš TIP
Květiny vhodné k sušení II. – nevadlec a craspédie

Právě teď nastává doba, kterou všechny kreativní duše využívají naplno. Všichni, co si rádi zkrášlují domov vlastnoručně vyrobenými dekoracemi, mají teď žně – suší totiž všemožné rostlinné poklady ze zahrádky, polí i luk. Jaké rostliny jsou vlastně nejvíce vhodné k sušení?

V minulém díle tohoto našeho seriálu jsme se věnovali ideálním květinám do sušených kytic, a to zejména staticím a slaměnkám. Dnes se podíváme na další květiny vhodné k sušení.

Nevadlec (Celosia cristata)

Nevadlec neboli lidově „kohoutí hřeben“ je velice oblíbenou květinou do suchých vazeb. Pro zahrádkáře je nejlepší pěstovat nevadlec z předpěstované sazenice. Jedná se totiž o vcelku náročnou letničku, která potřebuje teplé stanoviště a intenzivní péči. Předpěstované sazenice vysazujeme na záhon koncem května s rozestupy 20 cm.

Výhodou této sušené květiny je to, že si dlouho zachovává barvu i tvar. Vzhledem k tomu, že je však nevadlec dužnatou rostlinou plnou vody, je třeba ji sušit rychle suchým vzduchem. Jinak se totiž může stát, že nám stonky i květenství zčernají. Květy tak uřízneme spolu se stonkem a dáme je sušit do tmavé místnosti. Pokud budeme při sušení postupovat opravdu pečlivě, zajistíme květům stálost barvy až po dobu několika let.

Craspédie (Craspedia globosa)

Velice zajímavou květinou do suchých vazeb je craspédie. Její květenství připomínají paličky na buben, a tak si v Anglii vysloužily pojmenování drumsticks

Craspédie roste v bohatých trsech úzkých listů, ze kterých se vypínají až 50 cm dlouhé stonky s kulovitými soukvětími. Ty mohou být třeba v bílé, žluté nebo karmínové barvě.

Pravidla pro sušení květin

Pokud jde konkrétně o metodu sušení květin ze zahrádky, platí, že se mají sbírat květy vyzrálé, ale ne úplně rozvité. Pořád se tedy vyplácí uříznout stonky raději dříve než později. Květiny pak nesušíme na slunci, ale vždy ve stínu, na suchém místě, kde dobře proudí vzduch.

Letos si usušené květiny ještě klidně zakupte, ale co příští rok? Možná by stálo za to zajít si teď koupit semínka a zjara si vlastnoručně vypěstovat záhon bohatý na kytičky k příštímu sušení. Nejen že ušetříte, ale také se pak budete moci naplno radovat z vlastního pěstitelského i tvůrčího talentu.

 

Pěstujete si vlastní květiny do suchých vazeb? Napište nám o tom na náš Facebook.

16. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací