Náš TIP
Léčivé domácí produkty z rýmovníku

Rýmovník se v poslední době stává velice oblíbenou bylinou. Přírodním způsobem totiž spolehlivě nahradí všemožné léky proti nachlazení. Jak si připravit léčivé domácí produkty z rýmovníku?

Kouzelná bylinka plná vůní

Rýmovník zažívá opravdový boom. Najít ho můžete jak v četných domácnostech, tak na pracovištích. Po promnutí listů mezi prsty totiž dokáže příjemně provonět celou místnost. A navíc má i léčivé účinky. Tak proč jej nezkusit? Připravit si z něj můžete například lahodný sirup.

Sirup z rýmovníku

Na přípravu sirupu z rýmovníku budete potřebovat 35-50 lístků této byliny, přičemž platí, že čím bude lístků více, tím silnější sirup získáte. Dále budete pro přípravu potřebovat: 1 citron, 1 pomeranč, 1 l vody a 1 kg třtinového cukru.

Pokud máme k dispozici bio pomeranč a citron, důkladně je omyjeme a nakrájíme na plátky. Chemicky ošetřené plody raději oloupeme a až poté nakrájíme. Pak vezmeme listy rýmovníku, které neomýváme vodou a nasypeme je do hrnce. K listům přihodíme i nakrájené citrusové plody a vše zalijeme horkou vodou, která by však neměla být úplně vroucí. Poté směs přikryjeme pokličkou a necháme ji louhovat po dobu 48 hodin.

Pak výluh přecedíme přes sítko do jiného hrnce a přivedeme k varu. Potom už snížíme teplotu a přidáme třtinový cukr. Na mírném ohni směs občas promícháme. A pokračujeme, dokud směs nezačne houstnout – přičemž je třeba počítat s tím, že směs ještě více zhoustne po vychladnutí. Pak vypneme sporák. Vzniklou směsí pak naplníme skleněné zavařovací sklenice, které po důkladném uzavření obrátíme víčkem směrem dolů. Rýmovníkový sirup ve sklenicích pak uchováváme na suchém a tmavém místě.

Léčivé účinky rýmovníku

Rýmovník skvěle působí především na dýchací cesty. Vhodný je především pro astmatiky a všechny, kteří podlehnou nachlazení. Rýmovník pomáhá také při bolestech hlavy, vysokém tlaku nebo v případě trávicích obtíží.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

13. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 14. 12. 2018 Sníh jako zahradníkův pomocník Sníh jako zahradníkův pomocník
  Sice nevíme, jestli nás o letošní zimě přijde navštívit, s jistotou však můžeme tvrdit, že prospěje nejen vánoční atmosféře, ale i naší zahradě. O čem je řeč? Přece o sněhu!
 • 14. 12. 2018 Vánočně prostřená tabule Vánočně prostřená tabule
  Vánoční čas se nezadržitelně blíží. A protože se jedná především o dobu návštěv a dobrého jídla, je třeba začít přemýšlet nad letošní výzdobou jídelního stolu. Jak má vlastně vypadat vánočně...
 • 22. 11. 2018 Připravte se na Vánoce Připravte se na Vánoce
  Právě nyní začíná ten správný čas na první předvánoční přípravy. Adventní neděle letos připadá na 2. prosince a jak to tak bývá, Vánoce už pak na sebe nenechají dlouho čekat. Jak se tedy na ně...
 • 22. 11. 2018 Léčivý a krásně kvetoucí angínovník Léčivý a krásně kvetoucí angínovník
  Právě teď, kdy na nás kvůli nepříznivému počasí začnou útočit chřipky, je třeba mít na dosah co nejvíce přírodních léčivých zdrojů. Už jste vyzkoušeli léčivé účinky angínovníku?
 • 21. 11. 2018 Vyrobte si zasněžený svícen Vyrobte si zasněžený svícen
  Zasněžené svícny vám doma vykouzlí opravdu rozkošnou atmosféru. Pokud vás navíc trápí předvánoční nebo vánoční období, které sníh s lhostejností míjí, můžete si ho trošku přinést alespoň...
 • 20. 11. 2018 Pečení vánočního cukroví Pečení vánočního cukroví
  Dnes se vydáme na procházku do minulosti a zjistíme, proč a jaké vánoční cukroví se vlastně peklo. A protože se pomalu blíží advent, poradíme vám, na jakou dobu si naplánovat pečení jednotlivých...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací