Náš TIP
Léčivé účinky jestřabiny lékařské

Půvabně fialově kvetoucí jestřabina lékařská je ve volné přírodě známá zejména na jižní Moravě nebo v Polabí. Tato bylinka má ráda výhradně slunná stanoviště s dostatkem vláhy, například břehy potoků. Běžně se pěstuje hlavně jako krmivo pro hospodářská zvířata, jelikož zvyšuje tvorbu produkce mléka u krav. S léčivými účinky jestřabiny se obeznámila i celá řada bylinkářů, kteří už na ni nedají dopustit. Jaké části rostlin se v bylinkářství používají a jak je zpracovat? O tom si povíme v našem dnešním článku.

Jestřabina plná léčivých látek

Jestřabina lékařská (Galega officinalis) je půvabnou trvalkou, která dorůstá až do výšky jednoho metru. V létě se sbírá její kvetoucí nať, která se využívá v bylinkářství. V něm se využívají někdy i její lusky, které se sbírají v srpnu. Zatímco se v semínkách nachází léčivý alkaloid peganin a látka nazývaná jako galegin, odebraná kvetoucí nať jestřabiny lékařské obsahuje aminokyseliny, sacharidy, třísloviny, hořčiny, saponiny, ale také flavonový glykosid galuteolin a další zdraví prospěšné látky.

Jestřabinou proti cukrovce

Pokud jde o konkrétní léčebné účinky jestřabiny, snižuje tato bylinka zejména hladinu krevního cukru u onemocnění cukrovkou 2. typu, kdy není třeba aplikovat si inzulin. Výtažky z jestřabiny mají také ozdravné močopudné účinky.

Léčivé bylinné směsi s jestřabinou

Rostlina se využívá zejména ve formě nálevu, který se připravuje tradičním způsobem. Vzhledem k tomu, že má však jestřabina přece jen slabší účinek, používá se při léčebných procesech především v bylinných směsích. A tak se například k léčbě cukrovky používá spolu s listem borůvky, fazolovými lusky, s listem kopřivy, s kořenem a listy pampelišky, s natí pelyňku brotanu či s kořenem lopuchu.

Další léčivé účinky jestřabiny

Z rozdrcených sušených semínek a listů jestřabiny lékařské je také možné připravit si léčivou mast na ekzémy, která nám výrazně pomůže zlepšit stav pokožky. Jestřabina se rovněž přidává především do čajů pro kojící maminky, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka. V čajích pro kojící matky bývá jestřabina kombinována s fenyklem, anýzem, kopřivou či meduňkou

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

15. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací