Náš TIP
Lednové výsevy květin do misek

Zatímco se s námi zima zdaleka neloučí a na zahradě s rozvahou vystrkují první růžky narcisy a tulipány, máme možnost začít pomalu spřádat svůj plán na květinovou zahradu plnou květin z raných výsevů. Právě v měsíci lednu tak začíná vhodná doba k výsevu květin do výsevních misek. Jaké květiny si právě teď můžeme začít předpěstovávat? O tom si povíme v našem dnešním článku.

Pravidla pro úspěšné vzklíčení

Pro úspěšné vzklíčení semínek květin je třeba mít opravdu kvalitní osivo a také neméně kvalitní výsevní substrát. Právě jeho nízká kvalita bývá kolikrát příčinou, proč jinak zdravá semínka nevzklíčí nebo jsou rostlinky příliš slabé. Dalším důležitým předpokladem je odpovídající teplota stanoviště a také optimální vlhkost. Teplota v místnosti s osevními miskami by se měla pohybovat nejlépe mezi 20 až 24°C. Nemusíte se ani bát dát misku s výsevy přímo na parapet nad radiátorem.

Výsev muškátů, begónií, lobelek a dračíků

V lednu vyséváme semínka muškátů, begónií, lobelek a dračíků. Pokud jde o výsev begónií, tak jejich příliš jemná semínka nezasypáváme hlínou, jen je mírně zatlačíme a porosíme. Semínka ostatních květin zasypeme substrátem a včetně begónií pak jednotlivé misky označíme jmenovkami. Muškáty mají zase naopak větší semínka, takže je zasypeme hned několika milimetry půdy. Všechny výsevy buď opatrně zalijeme tak, abychom semínka nevyplavili, nebo je jen mírně porosíme.

Správná vlhkost a teplota

Výsevní misku se pak doporučuje zakrýt mikrotenovou fólií, protože čerstvě zasetá semínka potřebují po dobu prvních pěti až sedmi dní maximální vzdušnou vlhkost. Ve chvíli, kdy rostlinka vytvoří kořínek, začneme postupně vzdušnou vlhkost snižovat. Takže postupně sundaváme fólii a také teplotu v místnosti snížíme na 18°C. Touto metodou tak navíc zabráníme houbové chorobě, které se říká padání klíčních rostlin. Nemusíte se bát, že by rostlinám fólie vadila, protože v době bezprostředně po výsevu nevyžadují semínka mnoho světla. Jakmile se však rostlinkám začnou vytvářet zelené děložní lístečky, přemístíme výsevní misky na světlé stanoviště bez dosahu přímých slunečních paprsků.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

29. 01. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací