Náš TIP
Materiály pro zateplení domu II

Pro zateplení domu si můžeme vybírat ze tří kategorií materiálů. Vedle pěnových materiálů jsou to především neméně oblíbené vláknité a rostlinné materiály.

Vláknité materiály

K vláknitým materiálům patří skleněná vlna, minerální vlna a dřevovláknité desky. Skleněná vlna se používá hlavně k zateplení fasád a střech. Získává se tavením keramik, ke kterým se přidávají směsi. Skleněná vlna je paropropustná, takže zajišťuje potřebné odpařování vlhkosti ze stěn domu. Rovněž je vysoce savá, nedoporučuje se tedy k použití do vlhkých míst. Při manipulaci s ní je také zapotřebí zvýšené opatrnosti vzhledem k tomu, že její vlákna mohou způsobit poranění kůže.

Minerální vlna se vyrábí z čediče. Má podobné vlastnosti jako skleněná vlna. Hlavním pozitivem minerální vlny je malá tepelná roztažnost, která zabraňuje popraskání fasády domu v důsledku teplotních změn.

Především z ekologických důvodů jsou mezi zákazníky oblíbenou tepelnou izolací také dřevovláknité desky, které se skládají z jemných vláken dřeva, pryskyřice a látek odpuzujících vodu. Dřevovláknité desky výborně izolují zvuk, propouští vodní páru a doporučují se mimo jiné k izolaci dřevostaveb.

Rostlinné materiály

Z konopných vláken se vyrábějí rostlinné izolační desky, jež mají dobré tepelně izolační vlastnosti. K pozitivům rostlinných izolačních desek patří hlavně pevná a odolná struktura. Také jsou odolné vůči vlhkosti i vůči napadení škůdci či hnilobou. Tento typ rostlinných materiálů účinně pohlcuje vlhkost a propouští páru.

Mezi rostlinné materiály se řadí také celulóza, která se vyrábí z recyklovaného papíru. Vzhledem k tomu, že se aplikuje foukáním, je vhodná i do těžko přístupných míst. Celulóza se chová podobně jako savý papír – pohlcuje vlhkost. Ačkoliv je u nás jedním z nejoblíbenějších izolačních materiálů, doporučuje se její využití zejména pro dřevostavby.

(Foto: Istockphoto)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

17. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací