Náš TIP

Myslíte si, že k udržování zahrady bez plevele vedou jen dvě cesty – každodenní kontrola a vytrhávání nežádoucích rostlinek, nebo pravidelné používání herbicidů? Je tu ale ještě třetí možnost – mulčování. Jak s ním začít a na co si dát pozor?

Štěpka, listí, tráva nebo kůra – netřepat, promíchat

Znáte mulč jen jako drcenou kůru nebo štěpku, kterou prodávají napytlovanou v hobbymarketech? To je jen jeden typ, mulč totiž může být ze skoro každého materiálu, který při péči o zahradu dáváte na kompost. Od slámy, přes listí, větvičky, trávu až po jehličí.

Mulčování je pro vaše záhony výhodné hned z několika důvodů. Za prvé se zbavíte „nepořádku“, odpadne vám pálení listí a ořezů ze stromů a zakládání dalšího kompostu na posekanou trávu. Za druhé, a to bývá ten hlavní důvod, na zamulčovaném záhoně neporoste plevel. Ale jen tehdy, pokud bude vrstva mulče dostatečná (10-15 cm). A za třetí, používání mulče nahradí hnojení záhonů, protože mulč se postupně rozkládá a uvolňuje živiny do půdy. Proto je potřeba ho čas od času doplnit.

Pro každou plodinu se hodí trochu jiný typ mulče. Jahody dobře prospívají ve slámě nebo směsi suché trávy, listů a štěpky, maliny a borůvky zasypejte drobnými kousky kůry a u česneku můžete do směsi přidat i popel.

Mulčovací textilie – pomocník zaneprázdněných zahrádkářů

Ne každý má možnost a chuť udržovat zamulčované záhony. Pokud si chcete ušetřit čas i energii, instalujte na zahradu mulčovací textilie, které používají i profesionální pěstitelé. Ty zabrání růstu plevele stejně dobře, jako přírodní mulč.

A pokud se náhodou plevel uchytí v tenké vrstvě půdy na povrchu, snadno ho odstraníte. I když jsou mulčovací textilie vyrobené z polypropylenu, půda pod nimi může dýchat a jsou dobře propustné i pro vodu. Navíc na jaře přispívají k ohřívání půdy a tím k urychlení růstu plodin. Nejlepší službu vám udělají na záhonech s jahodami, rajčaty nebo cuketami.

Tahle vychytávka se bude hodit také vlastníkům okrasných zahrad. Mulčovací textilie jsou skvělé i jako podklad pod štěrk, kačírek nebo kůru, která se dává pod keře a stromy. Zabrání totiž smíchání substrátu s půdou pod ním. Usnadní během prvních let i péči o trvalky. Tam ale dejte pozor, pokud máte trvalky, které se množí oddenky nebo se během roku rychle rozrůstají, nejspíš budete muset textilii brzo odstranit nebo vystřihnout větší díry, aby měly rostliny dost prostoru.

Chcete si usnadnit péči o zahradu a vyzkoušet mulčovací textilie? Vyberte si z široké nabídky e-shopu Agrotex, kde seženete nejen agrotextilie různé velikosti, ale i příslušenství k jejich instalaci.

 

03. 09. 2021 | Agrotex

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací