
Leden je obdobím nejkratšího dne a nízké intenzity světla, díky čemuž bývají předčasně vysazené rostlinky příliš tenké a neduživé. Vzhledem k tomu, že se dny postupně prodlužují, začíná ten pravý čas pro hlavní výsevy o dva až tři týdny později. Tehdy už rostlinky bývají silnější a celkově vitálnější. V lednu si však přece jen můžete už bez starostí vysít rané saláty, papriky a rajčata pro teplé rychlení.
Do února klidně počkají také výsevy pro nevytápěné fóliovníky a volnou půdu. Podobně sazenice paprik a celeru budou z těch únorových výsevů silnější.
Před samotnými výsevy je zapotřebí rozvrhnout si osazovací plán vaší zahrady, při němž byste neměli zapomínat na nezbytnou rotaci plodin a požadavky jednotlivých druhů zeleniny v rámci tratí po hnojení organickými hnojivy. Po nákupu vhodných semen si připravte vyčištěné a vydesinfikované výsevní misky a květináče určené pro jarní výsevy.
Na konci ledna už tak můžete vysévat salát pro rychlení. Jestliže máte k dispozici vyhřívaný skleník, vysaďte si do misek rovnou i papriky a rajčata pro teplé rychlení. Je třeba pamatovat na to, že semínka rajčat potřebují k vyklíčení minimální teplotu 20°C, ideálně však 25°C. Právě při 25°C začnou klíčit také semínka paprik. Jestliže nemáte v pokoji tak vysokou teplotu, klidně můžete misky se semínky postavit blíže k radiátoru. Řada obětavých zahrádkářů si tradičně pomáhá i přímotopy či praktickými elektrickými dečkami. Po vyklíčení semínek už můžete takto vysokou teplotu klidně snížit na 20°C. Přece jen ale pak už dbejte na to, aby teplota v místnosti nekolísala, jelikož malé rostlinky jsou na teplotní výkyvy obzvlášť citlivé.
Stejnou teplotu vyžadují ke klíčení také semínka špenátu a listové zeleniny. Pokud je vyšší, klíčivost semen se naopak snižuje. Větší sazeničky pak opět můžete přemístit do pařeniště nebo klidně i rovnou na zahradu pod netkanou textilii.
Dlouhou dobu ke klíčení potřebují semínka celeru a pórku, proto je právě teď nejvhodnější doba k jejich rychlení. Takový bulvový celer má totiž vegetační období celých devět měsíců, řapíkatý celer pak o jeden měsíc méně. Také předpěstování pórku vám urychlí sklizeň. Stačí si vybrat, zda chcete pěstovat letní nebo zimní odrůdu. Tato semínka pak potřebují ke klíčení teplotu okolo 15°C, i když s vyšší teplotou klíčí rychleji. Po vyklíčení však opět teplotu snižte a rostlinky přeneste na stinné místo.
Pro rychlení ve vatě pak vysévejte řeřichu a roketu. Pokud jste si na podzim vyryli trsy pažitky, vsaďte je nyní do květináče k rychlení.
Semínka samozřejmě potřebují ke klíčení i velmi kvalitní půdu. Ideální je tak speciální zemina určená pro předpěstovávání. Můžete si ale klidně vystačit i s rašelinou a perlitem, jen je pak třeba co nejrychleji začít rostliny vydatně hnojit.
Svou roli při klíčení hraje také správná zálivka. Semínka a drobné rostlinky zásadně nezaléváme, ale pouze rosíme. Větší množství vody by mohlo způsobit uhnívání jejich kořínků.
Vzhledem k tomu, že malé rostlinky potřebují ke svému vývoji hlavně hodně světla, je nejlepší postavit je přímo k oknům orientovaným na jih nebo na západ. Jakmile mají rostlinky vyvinuté alespoň dva lístky, znamená to, že i kořenový systém je dostatečně vyvinutý – můžeme je pak klidně rovnou přesadit.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře