
Pelargonie jsou zkrátka balkónová klasika. Proč si tentokrát neosázet truhlíky nějakým novým a zajímavým druhem těchto natolik zlidovělých muškátů?
K obměně truhlíků si stačí jen vybrat mezi širokou nabídkou různých druhů pelargonií. Jakým dáte přednost vy?
Tento typ pelargonií se stále v českých zahrádkách drží na špici. Páskaté pelargonie se hodí jak klasicky do truhlíků, tak i do záhonů. Tyto nejoblíbenější druhy muškátů vydávají výraznou aromatickou vůni, která odpuzuje některé druhy hmyzu.
Obnecně u muškátů nezapomínejte na to, že ve vegetační době potřebuje tato květina vydatně zalévat, ale přemokření jí naopak škodí. Odkvetlé části je třeba odstraňovat. Co se týče přezimování, vyberte pro muškát světlé místo, v únoru jej pak seřízněte na tři očka a přesaďte do nového substrátu.
Zatímco si některé kultivary zmnožíte semeny, jiné je třeba řízkovat. Oblíbeným kultivarem páskatých pelargonií je například Cardinal rostoucí do výšky 45 cm. Páskaté pelargonie si můžete pořídit v bílé, růžové, červené či oranžové barvě. Zajímavě pak působí i dvoubarevné kultivary.
Jako pokojové a skleníkové rostliny se pěstují páskaté minipelargonie. Pokud si je postavíte za slunečné okno, budou vás svými květy těšit téměř po celý rok. Ty zakrslé se hodí i do okenních truhlíků, dorostou vám do výšky 20 cm.
Kaskádovité pelargonie se vyznačují velmi bohatým kvetením. U nás je seženete pod názvy jako Continental Cascade, Balcon Series nebo Decora Series. Vytvářejí bohatě převislé kaskády květů. Ve větších truhlících můžete tyto převislé pelargonie kombinovat s pelargoniemi páskatými, případně s některými typy letniček. Vzhledem k tomu, že převislé pelargonie překlesávají svými výhonky přes okraj truhlíků, vysazujeme k nim jiné rostliny, a to k protějšímu okraji.
Velkokvěté neboli anglické pelargonie patří k těm nejkrásnějším. Obvykle se pěstují jako pokojové rostliny a prokvétají opravdu nádhernými květy od dubna do června. Korunní lístky květů těchto pelargonií bývají často dvoubarevné nebo s barevnou skvrnou. Velkokvěté pelargonie se pěstují v bílé, růžové, červené, modrofialové či tmavě hnědé barvě. Zakrslé odrůdy bývají někdy označovány jako pelargonie andělské. U těch můžete obdivovat zejména nádhernou kombinaci sytě fialových středů květů s jemnými lila okraji.
Jako hrnkové nebo záhonové květiny se pěstují pestrolisté pelargonie. Oblíbeným je zejména kultivar Caroline Schmidt s výraznou kresbou na listech. Ten dosahuje výšky až 45 cm.
Další krásnou a velmi zajímavou převislou odrůdou jsou břečťanolisté pelargonie. Například jemný růžovobílý kultivar L´Elégante se skvěle hodí do závěsných nádob a okenních truhlíků.
Tyto vcelku nepříliš známé pelargonie se obvykle pěstují jako pokojové květiny. Bývají však kolikrát dost odolné na to, aby se za letních dnů pěstovaly i v zahradě. Vůně těchto druhů muškátů se liší druh od druhu. Příjemně svěží citronovou vůní zaujme například Pelargonium graveolens. Existují také dokonce muškáty, jejichž listy voní po růžích. Jiné vonné pelargonie zas voní po pomerančích, další pak mají jablečnou, mátovou, eukalyptovou nebo sladce kořeněnou vůni.
A jaké pelargonie se nejvíc líbí vám? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!
Komentáře