Náš TIP
Pažitka – okrasná bylinka do vaší zahrady

Díky svým půvabně fialovým kvítkům se pažitka řadí k nejkrásnějším zahradním bylinkám. Hezky vypadá a bohatě rodí, tak proč si jí nezkrášlit zahrádku?

Pažitka ze semínek nebo sazenic

Pažitku si můžete snadno vypěstovat ze semínek, která lze vysévat přímo na záhon, nebo ze zakoupených sazenic. Semínka by měla být v půdě zhruba uprostřed jara, v hloubce cca 2 cm. Jestliže jste je vyseli do květináčů, udržujte je v mírném vlhku – a to hlavně ve chvíli, kdy už spatříte docela první mladé lístky.

Bohaté trsy jako lákadlo pro včely

Pažitka ze semínek roste velmi dobře. Pokud vám bez problémů zakoření, vydrží vám i několik let. Až vám pak zahrádku bude zdobit opravdu velký a silný trs pažitky, můžete jeho část vykopat rýčem a ještě rozdělit. Opatrně oddělené trsy se pak snadno ujmou v dalších částech vaší zahrádky.

Pažitce se daří jak v trsech, tak v jednotlivých řádkách. Něžně fialové květy pažitky navíc s přicházejícím létem začnou lákat včely. V létě také dle potřeby ořezáváme vzrostlé listy pažitky. Pokud je budete krátit hned u země, podnítíte tím jejich další růst.

Pažitka většinou netrpí na žádné choroby, jako tomu někdy bývá u česneku nebo cibule. Zdravé lístky pažitky tak můžete sklízet od jara až do podzimu, lze je také bez problémů skladovat. Ty suché a povadlé lístky pravidelně odstraňujte.

Užitečná kráska na verandu i do zahrad

Tuto okrasnou bylinku můžete pěstovat jak na verandě v květináči, tak v záhonech. Přičemž rostlinka v květináči si zaslouží pravidelnou zálivku, pak vám teprve bude rodit nové stonky klidně i po celé léto.

Mnozí zahrádkáři si pažitku vysévají také jako okrasný lem záhonů nebo kolem kmenů ovocných stromů. Všechny odrůdy pažitky vyrůstají do výšky kolem 25 cm a některé kvetou i čistě bíle.

Pažitka v kuchyni

V kuchyni je pažitka oblíbená zejména pro své jemné cibulové aroma. Příjemně dochutí téměř jakýkoliv vhodný pokrm. Tradičně ale bývá chutnou přízdobou polévek a dušeného masa. Stačí ji jemně nasekat a váš pokrm bude navíc i hned o něco zdravější.

 

Pěstujete na zahrádce pažitku? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

31. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací