Náš TIP
Pěstování lupiny neboli vlčího bobu

Půvabná květenství lupiny neboli vlčího bobu se ze zahrad poměrně vytratila, což je velká škoda. Tahle květinka, která ke zdárnému růstu nepotřebuje příliš naší péče, přitom se zahradní architekturou dokáže hotové divy.

Vlčí bob v zahradě

Vysoká květenství lupiny dokáží v zahradě vytvořit opravdu úchvatnou podívanou. Tahle statná trvalka, jejímž květenstvím je hustý vzpřímený hrozen, prokvétá něžnými kvítky tak typickými pro motýlokvěté rostliny. Dlouhé lodyhy této krásky bývají olistěné mnohočetnými dlanitě dělenými listy. V době květu dorůstá tato trvalka až do výšky vyšší než jeden metr, přičemž její květenství měří téměř polovinu. Rostlina začíná kvést po polovině června. Pokud se včas odstraňují odkvetlé stonky, nakvétá znovu. Barvy květů bývají fialové, modré, růžové, lososové, žluté i bílé. Někdy kvetou bíle v kombinaci s jinou barvou. Nejrozšířenější původní barvou vlčího bobu je však modrofialová

Pěstování lupiny

Pěstování lupiny neboli vlčího bobu je naprosto nenáročné. Pěstuje se ze semen, která se vysévají od února (do misek za oknem) do června. Zakoupit je možné jak semínka jednotlivých barev, tak barevné směsi. Vlčí bob se může pěstovat ve volných skupinách i na smíšených rabatech. Ideální je kombinace vlčích bobů s nízkými trvalkami. Lupina v záhonu vyniká rovněž jako solitéra. Co se týče stanoviště, nejradši má to ozářené slunečními paprsky, dobře jí dělá polostín. Příliš osluněné a suché stanoviště jí však nesvědčí. Zeminu potřebuje dobře propustnou, živnou a hubokou,  s nižším obsahem vápna. Mladé rostliny je pak třeba před zimou přikrýt chvojím. Chrání je nejen před mrazy, ale také před přílišným zamokřením.

Zatímco planá lupina, která se často vyskytuje na okrajích lesů a na světlých mýtinách, je díky velkému obsahu alkaloidů jedovatá, té vyšlechtěné není třeba se obávat.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

21. 05. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací