Náš TIP
Pěstování oleandru II

Exotický a překrásně vonící oleandr nemusíme obdivovat jen u přímořských cest, můžeme si jej vypěstovat i u nás doma. Jak na to?

Pozor na mrazíky

Oleandry jsou na pěstování vcelku nenáročné. Pokud se rozhodneme je pěstovat i u nás doma, je třeba jim dopřát obdobné podmínky, jaké mají v zemích svého půdu. Ke zdárnému růstu tak oleandry potřebují slunečné stanoviště s dostatkem vláhy ve vegetační době. Ve své domovině jsou tyhle exotické krásky zvyklé na teplotu kolem 30°C, v zimě pak na teplotu mezi 2-8°C. Po krátké období však snesou i teplotu klesající až k -10°C. Dlouhodobé mrazy však nepřežijí. Při těch krátkodobých může dojít k poškození mladých výhonů, které pak odumírají. Rostliny však bez problémů obrážejí ze staršího dřeva, nebo si vytvářejí nové výhony od kořenů.

Péče o oleandry

V našich podmínkách je třeba oleandry pěstovat ve velkých květináčích s kvalitní drenáží. Ideální je pro ně hlinitopísčitá zemina s přídavkem rašeliny. Od jara do podzimu rostliny prospívají ideálně venku na chráněném místě. Vhod jim přijde zahrada i terasa. Oleandrům však vůbec nesvědčí dlouhotrvající deště. Květy jejich působením zahnívají a opadávají. Na vláhu a výživu jsou však oleandry náročné, a to hlavně v období květu. Zeminu v květináči bychom tak měli udržovat permanentně vlhkou. Pravidelně každý týden je pak třeba oleandry hnojit hnojivem pro okrasné kvetoucí rostliny. Přezimujeme je na velmi světlém místě, a to na proskleném balkóně nebo na chodbě. Vhodnou teplotou pro přezimování oleandrů je 5-10°C. Mladé rostliny do věku čtyř let se přesazují do většího květináče každým rokem, starší rostliny jednou za tři až čtyři roky. U starších rostlin je třeba před jejich přesazením zkrátit kořeny o třetinu a zasadit je do původní nádoby s novým substrátem. Oleandr se dobře rozmnožuje pomocí metody řízkování.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Pixabay)

25. 05. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací