Náš TIP
Pestrobarevné patchwork textilie – kouzlo domácího vyšívání

Možná že jste už na něj v něčí domácnosti narazili, ale pořád je pro vás velkou neznámou. Hravě barevný patchwork dokáže rozsvítit šedivé kouty bytu, domu nebo chalupy, přitom levně, nenáročně a přece se srdcem na dlani.

Paleta prošívání

Jedná se o ruční práci plnou barev a fantazie. Patchwork je vlastně nápadité sešívání kousků látek různých barev a vzorů tak, aby vytvářely zajímavé geometrické obrazce. Díky metodě patchwork pak vznikají především velice originální deky, přehozy, povlaky na polštáře a povlečení. Dýchá z nich kvalitní ruční práce, estetický vkus a smysl pro detail. Odráží se v nich duše hostitele a inspiruje tak mnohé návštěvy k vytváření podobných osobitých dílek.

Patchworkovým uměním můžete dle libosti oživit poněkud smutně vyhlížející jednobarevnou pohovku či prostou dřevěnou lavici. Pestrobarevné povlaky na polštáře nebo přehoz šitý přímo na míru váš nábytek zkrátka krásně rozsvítí.

Záplaty jako umění

Patchwork se používá buď samostatně, nebo se jeho „záplatovaný“ základ ještě podšívá rounem a pak společně prošívá. Takovému společně prošitému patchworku se pak říká quilt, jehož pojmenování v češtině znamená vlastně „prošívat“ nebo také „deka“.

O záplatách pak nemluvíme čistě náhodně, patchwork se totiž skládá ze dvou anglických slov, kdy patch česky znamená „záplata“ a work „práce“.

Deky, přehozy, závěsy i hračky

Řada těch, kteří si tohle prošívané umění oblíbili, krášlí svými ručně šitými výrobky byty nebo domky, patchwork je ale nejvíce doma na chalupě, které tak dodá pravý venkovský ráz. Barevně záplatované textilie skvěle podtrhnou rustikální styl chalupářského bydlení, a tak jsou na chalupu prostě jako dělané.

Vedle polštářů, dek a přehozů můžete mít z patchworku i ubrusy, prostírání nebo závěsy. Ti šikovnější pak zvládnou vyrobit i patchworkové obaly na knihy, plyšové hračky či košíky na pečivo.

Prošití krajkou i korálky

Je zcela na vás, zda budete k sobě navzájem sešívat čtverce, obdélníky, lichoběžníky nebo trojúhelníky. Za pomoci správných barevných kombinací i použitých velikostí se vám mohou podařit opravdu skvostné umělecké kousky. Vyhrát si pak můžete i s konečným dekorativním prošíváním.

Obzvláště hravé duše si pak výsledný kousek textilie ještě dozdobují dalšími výšivkami, krajkami nebo korálky.

Šití originálních patchworkových doplňků do domácnosti není nijak obtížné. Zvládnete ho ručně nebo si můžete pomoci šicím strojem.

Nový život pro staré látky

A kde se vlastně patchwork vzal? Ten nejstarší dochovaný pochází už z 8. nebo 9. století a vznikl v Číně. Postupem času se rozšířil a oblíbili si jej především Angličané, a to v době 17. století. Tehdy se jeho metodou šily zejména přehozy a závěsy. Jak už vás možná napadlo, prvotním smyslem patchworku bylo zužitkovat kousky starých látek. S příchodem nových osadníků si pak patchwork vydobyl své čestné místo i v Americe.

A dnes? Dnes si patchwork a qiult opět získávají své fanoušky, i když už se k sešívání používají speciální hustě tkané bavlněné látky.

Potahy na polštáře, deky, přehozy, závěsy, sedáky, plyšoví medvídci, obaly na květiny, nástěnné obrazy – to vše a mnoho dalšího si můžete s metodou patchwork hravě vykouzlit. Chcete i vy rozsvítit svoje bydlení touto krásnou a nenáročnou prošívanou technikou? Pak je načase začít!

 

Zaujala vás metoda patchwork? Máte s ní zkušenosti? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

12. 04. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací