Náš TIP
Pokojové rostliny do stínu a polostínu

Pokud vás doma trápí nedostatek světla k pěstování pokojových rostlin, které jste si oblíbili, nemusíte věšet hlavu. Stále máte na výběr z množství těch pokojovek, kterým ke zdárnému růstu postačí stín nebo polostín. Které to jsou?

Aspidistra

Aspidistra (Aspidistra elatior) neboli kořenokvětka vyšší či domácí štěstí je velmi nenáročná pokojová květina. Přednost dává větranému a chladnému místu. Teplota jejího stanoviště by však neměla klesnout pod 10°C. Bez problémů zvládá sušší a teplejší vzduch v bytě. Nepotřebuje ke svému růstu příliš mnoho světla, a tak ji můžete klidně pěstovat i na chodbě nebo na schodišti. Nemá ráda přemokřenou půdu, takže ji zalévejte s mírou. Přebytečnou vodu v misce vylijte. V zimě aspidistra snese i sucho. V teplých měsících bude vděčná za letnění ve stinném koutu zahrady. Tehdy jí nejlépe udělá dešťová nebo odstátá voda.

Lopatkovec

Také lopatkovci (Spathiphyllum) bude u vás doma stačit polostín. Teplota na jeho stanovišti by neměla klesat pod 16°C, ideální je pro něj rozmezí mezi 18-25°C. V klidovém stádiu od října do ledna zalévejte lopatkovec jen jednou týdně vlažnou vodou, na jaře a v létě zalévejte dvakrát do týdne. Tato pokojová rostlina je na pěstování velice nenáročná, a přesto své majitele potěší krásnými lesklými listy a paličkovitými květy většinou v bílé barvě.

Aglaonema

Zajímavými listy potěší i aglaonema. Mohou nést stříbřité pruhy nebo skvrny. Tato pokojová rostlina, která miluje celoroční teplo (teploty v místnosti by nikdy neměly spadnout pod 16°C), zvládne pěstování ve stínu i polostínu. Podobně jako u lopatkovce je třeba ji na jaře a v létě zalévat dvakrát týdně, v zimě jen jednou. Voda přitom nesmí směřovat na listy. Pokud doma máte malé děti nebo domácí zvířata, snažte se rostlinu dát z jejich dosahu. Aglaonema totiž obsahuje kontaktní alergeny poškozující sliznici a kůži, navíc z jejích květů uzrávají jedovaté červené bobule.

Další pokojové rostliny do stínu a polostínu

Tímto však výčet pokojových rostlin vhodných do stínu a polostínu nekončí. Takové stanoviště totiž zvládnou i další pěkné a přitom velmi nenáročné rostliny. Patří mezi ně alokázie (Alocasia), xantozóma (Xanthosoma), křídelnice (Pteris), srpovice (Cyrtomium falcatum), ale třeba i africká fialka (Saintpaulia).

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

23. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací