Náš TIP
Proč je důležité čistit okapy?

Okapy jsou především důležitým zdrojem zálivkové vody. Pokud je budeme brát jako součást zahradního systému a budeme o ně správně pečovat, ulehčíme si práci i starosti. Okapy je přitom třeba důkladně vyčistit právě zjara.

Nebezpečí nevyčištěných okapů

Pokud se o okapy nebudeme pečlivě starat, může nám to přinést mnohé těžkosti. Zjara je tedy zapotřebí zbavit okapy nánosů mokrého listí. Díky nim totiž může dojít k ucpání okapů a vylévání vody ven po zdi. Nevyčištěné okapy tak mohou stát i za navlhnutím venkovního zdiva a izolace.

Celkově se tak po zimě doporučuje okapy pořádně zkontrolovat. Může se totiž stát, že jsou poškozené díky zátěži zledovatělého sněhu, ucpané, ohnuté nebo rezavé. V takovém případě je lepší pořídit si nové okapy.

Pozor na hnízda

Ačkoliv sepětí s přírodou už patří k bydlení v rodinném domě či na chalupě, může být i problematické. Okapy si totiž mohou ptáci vyhlédnout k hnízdění. Většinou to platí pro vrabce, rehky a rorýse. Právě v rourách hledají místo pro úkryt nebo hnízdění. Velké riziko úhynu jim hrozí především v případě rour ústících do nádob s vodou. Pokud navíc záhyby v okapových rourách slouží ptákům jako hnízdo, stačí, aby přišel větší déšť, a celé hnízdo i s ptáky může být zničeno.

I kvůli tomuto nebezpečí pro drobné pěvce je třeba důkladně kontrolovat okapy a pak až je opatrně čistit. Ideální je zajistit odtokové roury pletivem, aby se do nich ptáci nedostali a nemohlo tak dojít k neštěstí.

Rychlé a efektivní čištění okapů

K rychlém a efektivnímu čištění okapů můžete použít třeba adaptér čističe okapů, který se připojuje k tlakové myčce. Tento pomocník vám čištění okapů usnadní díky velmi dlouhé přívodní hadici a speciálnímu tvaru držáku trysek. Funguje to tak, že se adaptér čističe okapů jednoduše připojí na tlakovou myčku a držák trysek se upevní na okap. Hned je možné rychle a efektivně okap vyčistit. Použít lze přitom různé typy trysek.

Ještě jednodušší možnost čištění okapů představuje zahnutý nástavec na ovládací pistoli tlakové myčky. Pro úklid listí z okapů můžete vyzkoušet i klasický vysavač (foukač), který je však lepší použít na suché listí.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

01. 05. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací