Náš TIP
Půvabné vřesy na balkon i do zahrady

Vřes patří k těm nejvděčnějším rostlinám. Dokáže překonat i zimu a ještě vám v zahradě či okenních truhlících pomůže vykouzlit půvabné zátiší. Jak jej pěstovat, aby si udržel svou sílu i barevné květenství?

Právě na podzim si vřesy získávají na oblibě u celé řady kreativních domácností. Zatímco z oken pomalu mizí letničky a pelargonie, je načase dát šanci ryze podzimním dekoracím. Vřesy tak můžete doplnit různými dekorativními doplňky, které pak vystřídají ty vánoční. Vřesy navíc obvykle bez problémů snesou sníh i mráz, tak proč to s nimi nezkusit?

Správná půda a hnojivo pro vřesy

Předně jim ale musíte dopřát kyselou (nebo neutrální) a dobře propustnou půdu. Ta by měla obsahovat i trochu rašeliny, písku a kůrového humusu. Pokud nechcete nic zanedbat, kupte si raději přímo bezvápenatou speciální zeminu pro vřesovištní rostliny a tekuté hnojivo.

Hnojivo používejte po dobu, kdy se ještě stále objevují nová poupata. Vždy ho jednou za dva týdny přimíchejte do vody určené k zálivce. Stejně jako v případě zeminy se i tady doporučuje výhradně bezvápenaté hnojivo, které bývá určeno i pro další kyselomilné rostliny (azalky, rododendrony). Obsah vápníku v zálivce totiž mění kyselou půdu na zásaditou, což v případě pěstování vřesů nechceme.

Zálivka a stanoviště

Co se týče zálivky, snažte se vřes nepřelít ani nepřesušit. V případě přelití odumírají kořeny, a tak vřesy zalévejte tak akorát. Jestliže je pěstujete v květináči nebo truhlíku, vyložte jejich dno drenážní vrstvou z kamínků, perlitu nebo keramzitu.

Pokud jde o výběr stanoviště, vřesy mají rádi takové, kde je dostatek světla. Jestliže ho dáte do stínu, budou řídké a špatně pokvetou. Bohaté kvetení zajistíte také pravidelným odstraňováním špiček vřesu hned po odkvětu. Jakmile vřes zcela odkvete, dopřejte mu důkladné sestřihnutí. Vždy po čtyřech letech je pak dobré provést razantní zmlazovací řez. S takovou péčí vám vřes může vydržet až dlouhých patnáct let.

Mrazuvzdorná krása na balkon i do zahrady

Barevné kompozice vřesů vám ozdobí zahrádku nebo květináče či truhlíky po dlouhý čas. V zimě je na zahrádce stačí chránit trochou chvojí.

Rozhodně vás ale tyto rostliny, které seženete od bílé barvy až po temně fialovou, nezklamou. A pomohou vám vytvořit nejen půvabné podzimní zátiší – ať už na balkoně, nebo v zahrádce.

10. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací