Náš TIP
Rekuperace aneb chytré větrání

Ti z vás, kdo plánují rekonstrukci staršího domu či se chystají stavět nový, se jistě setkali s pojmem rekuperace. Co znamená a proč se v současných stavebních trendech začíná více využívat? Jak souvisí se zateplením domu či s ranní únavou? Čtěte v našem dnešním článku.

Budíte se ráno unavení?

Možná tomu nebudete věřit, ale za vaší únavou hned po probuzení, pokud jste zrovna neproflámovali noc, může stát i zateplení domu. Čím více totiž zateplíme dům proti únikům tepla, tím méně dům dýchá a vzniká problém špatné výměny vzduchu. V dobře zatepleném domě je ideální každé dvě hodiny alespoň dvě minuty prudce vyvětrat, a to i v noci. To je v praxi, především v chladných měsících, pro většinu z nás nereálné. Proto se přes noc čerstvý vzduch rychle vydýchá a to se může ráno projevit právě ospalostí a malátností, prostě nejsme kvalitně odpočatí, a to není nic příjemného. Rekuperace tento problém snadno vyřeší, obzvláště dnešní trend pasivních domů se bez ní tedy neobejde.

Už žádné rosení oken

Dalším typickým problémem v zateplených domech je rosení vody na oknech. V domech, kde se správně nevětrá, se hromadí oxid uhličitý a voda ve formě vodní páry, která se sráží na oknech a dalších chladných površích. S pomocí rekuperačních jednotek docílíte přísunu čerstvého vzduchu po celý den a zároveň odvodu vlhkého vzduchu pryč. Proto vás už ani nebude trápit plíseň kolem oken.

Další výhody rekuperačních jednotek

Neocenitelnou výhodou je také filtrace přiváděného vzduchu, která zbaví vzduch prachu. Další nadstavbou je možnost instalace pylových filtrů či filtrů s aktivním uhlím, které zachytí pachy a kouř z okolního prostředí.

Při klasickém větrání především v zimě se nám do místnosti dostane s čerstvým vzduchem i venkovní chlad. Rekuperace ale čerstvý vzduch zvenku zahřívá pomocí vzduchu, který odvádí ven, a proto nedochází k tepelným ztrátám. V létě naopak chladí přiváděný vzduch za pomoci vzduchu odváděného ven, a tak přispívá k příjemnějšímu prostředí, klimatizaci však nenahradí.

Při výběru vhodného typu rekuperace si určitě nechte poradit od kvalifikovaného dodavatele, neboť výběr závisí na mnoha faktorech, např. velikosti domu či počtu osob. Jedině s vhodně zvoleným typem se vám poměrně vysoké pořizovací náklady vyplatí.

 

Už jste si nechali zabudovat rekuperační jednotku? Podělte se o vaše zkušenosti na našem Facebooku.

10. 12. 2017 | Bc. Lenka Parobková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací