Náš TIP
Správné zazimování muškátů a fuchsií

Ačkoliv teď ještě zažíváme dozvuky babího léta, blíží se doba zazimování balkonových rostlin. Pokud vás letošní muškáty a fuchsie potěšily bohatou záplavou květů, jen těžko se s nimi budete loučit. Nechte si je na příští rok – nejenže ušetříte peníze, ale také si své přezimované balkonovky budete moci dát na okno mezi prvními.

Přezimování muškátů

Jestliže dodržíte pravidla správného zazimování, budete se z květů muškátů a fuchsií radovat i příští rok. Pokud jde o muškáty, ve chvíli, kdy je dáváme přezimovat, jim zaštípneme všechna květenství. Zabráníme tak jejich zbytečnému vysilování. Do půdy kolem rostlin přihrneme trochu kompostu. Umělá hnojiva už v tomto období nepoužíváme.

Doporučuje se také pečlivě zkontrolovat zdravotní stav rostlin určených k přezimování. Jestliže zjistíme, že jsou napadeny škůdci, použijeme proti nim vhodný postřik. Muškáty napadené mšicemi ozdravíme jinak neškodnou mýdlovou vodou. Především převislé muškáty silně seřízneme, abychom jim v dalším roce zajistili bohaté kvetení.

Pokud jde o vhodné místo určené k přezimování vzpřímených i převislých muškátů, doporučuje se světlé místo ve sklepě, na kterém teplota neklesne pod 10°C. Vzhledem k tomu, že se balkonové rostliny nacházejí v klidovém stádiu, omezíme notně i jejich zálivku.

Pokud je přelijete, můžete tak způsobit uhnívání kořenů. Balkonovky by rovněž neměly být umístěny v příliš vlhkém prostředí, jinak mohou být napadeny plísněmi.

Přezimování fuchsií

Fuchsie nesnáší přízemní mrazíky – při teplotě okolo -5 °C už může dojít k jejímu poškození. Včas tedy fuchsie zazimujeme, přičemž je opět nutné provést jejich hluboký řez. Fuchsie už nehnojíme a rovněž omezíme jejich zálivku.

Fuchsie je vhodné nechat přezimovat v místnosti s teplotou okolo 5°C. ačkoliv jsou některé druhy fuchsií mrazuvzdorné (například Fuchsia magellanica), ty ostatní určitě nenechávejte přezimovat na okenních parapetech. Nenávratně by je poškodil mráz i průvan. Pokud jde o ty mrazuvzdorné, chraňte je ještě raději v zahradě chvojím nebo netkanou textilií.

 

Přezimují vám muškáty a fuchsie bez problémů? Diskutujte na našem Facebooku.

16. 10. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací