Náš TIP
Co (ne)chutná slimákům

Naši republiku schvacují vlny horkého a suchého počasí. Co z našich zahrad nepadlo díky suchu, to může přijít vhod hladovým slimákům. Jakmile trochu zaprší, vezmou naše zahrady útokem. Jak se jim ubránit?

Obrana rostlin proti slimákům

Některé rostliny mají to štěstí, že si časem díky obdobným predátorům vytvořily zvláštní obranný mechanismus v podobě látek, které slimákům zrovna nejedou. Tahle chemická ekologie se však plně projevuje až u dospělých rostlin. Mladé a pro slimáky tolik chutné semenáčky je tedy zapotřebí předpěstovávat na chráněném místě, ideálně ve skleníku nebo na okenních parapetech. Jakmile rostlina povyroste a zesílí, dokáže se už díky svému obrannému mechanismu útokům slimáků ubránit.

Slimáci a mladé rostliny

Slimáci tedy mají rádi zejména mladé a živinami doslova nabité rostlinky. Proto je třeba vysazovat je například do vyvýšených záhonů, které budou tvořit takový základ mechanické ochrany. Do nižších poloh pak slimákům vysaďte rostliny s ochlupenými a tvrdými listy, které jim dvakrát nejedou. Na mladé a pro slimáky chutné rostlinky můžete aplikovat roztok s výluhem z česneku, který je však třeba po každém dešti opakovat.

Další tipy na likvidaci slimáků

K vaší zahradě i jejím prospěšným živočichům je nejmilosrdnějším způsobem likvidace slimáků jejich ruční sběr, který je však třeba provádět v chirurgických rukavicích. Jejich sliz se totiž velmi špatně smývá. Slimáky v kýblu pak můžete zlikvidovat pomocí soli nebo vroucí vody. Humánnější je přenést je živé někam daleko a doufat, že se k vám nevrátí. Zafungovat může i past v podobě PET lahve s pivem, kterou je však třeba políčit horizontálně. Do boku lahve tedy bude třeba vyříznout podlouhlý otvor,ze kterého se pak slimákům nepodaří vylézt. Jinak se totiž může stát, že si k vám slimáci přijdou na pivo, napijí se a bez problémů zase vylezou záměrně vám likvidovat zahrádku. Vyzkoušet ovšem můžete i výsadbu silně aromatických rostlin, které slimákům příliš nevoní. Pamatujte však na to, že po delším suchu sežere vyhladovělý slimák všechno, na co přijde. V rámci boje proti slimákům si můžete vypomoci i uklizením zahrady, kterou zbavíte vlhkých a neudržovaných míst. Svou službu vám prokážou i indičtí běžci, kterým však budete muset zahrádku trochu uzpůsobit.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

15. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací