Náš TIP
To správné dřevo do krbu

Zatímco za okny neúnavně sněží, každý si rád užije příjemnou chvilku doma u krbu. Proto, aby se i váš domov hezky prohřál a udržel si teplo co nejdéle, je zapotřebí toho správného dřeva. Jakým dřevem je nejlepší topit?

Ideální dřevo do krbu

Nejvhodnějším druhem dřeva k topení je tzv. tvrdé dřevo. To mají duby, buky, habry, jasany nebo ovocné stromy. Takové dřevo totiž hoří sálavým plamenem a zanechává po sobě hodně rozžhavených uhlíků, které napomáhají udržovat teplo v místnosti po dlouhé hodiny. Rychle vysychá a snadno se zapaluje především bukové a jasanové dřevo. K topení se však nejčastěji využívá dřevo dubu. Má klidný a na pohled hezký plamen, přičemž hoří velmi pomalu. Velmi dlouho tak vydrží. Dubové dřevo má však speciální pravidlo skladování. Po dobu dvou let se totiž musí skladovat nezakrytý, aby jej dešťová voda zbavila tříslovin. Poté se rok nebo dva skladuje na chráněném místě a až pak je připraven k použití.

Dobře vysušené dřevo

Pro účinné topení dřevem je důležité dodržovat několik zásad už ohledně schnutí a skladování. Dřevo musí být v první řadě dokonale suché, protože vlhkost má vliv na jeho výhřevnost. Jestliže tedy dřevo není dostatečně suché, výhřevnost má nižší. Velká část tepla se totiž v takovém případě spotřebovává na odpaření vody. Při sušení se tedy doporučuje brát v úvahu fakt, že dřevo může mít pod kůrou až 70% vody. Vlhké dřevo navíc produkuje do vzduchu velké množství dehtu a dýmu, což je škodlivé pro zdraví člověka. Může také dojít k zanesení ohniště, znečištění skla a ucpání komínu. Celkově se tak krátí i životnost krbu či kamen.

Dřevo do kamen

Dřevo vhodné k topení je tedy třeba nechat schnout alespoň dva roky. Dokonale suché dřevo má totiž až dvojnásobně větší účinnost než to vlhké. Vedle vlhkého dřeva nepatří do kamen ani dřevo chemicky ošetřené včetně desek z dřevotřísky, při jejichž pálení vznikají i velmi nebezpečné toxické výpary. Do kamen se nehodí ani jehličnany. Uvolňují sice velké množství tepelné energie, ale hoří příliš rychle a pryskyřice v nich obsažená navíc ucpává komíny. Spíše na rozhoření se používá měkké dřevo, které hoří příliš rychle. To platí pro dřevo břízy, lípy, vrby, topolu nebo kaštanu. Dřevo topolu je k topení nevhodné i z toho důvodu, že při hoření uvolňuje do vzduchu příliš polétavého popelu.

 

(Foto: Pinterest)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

07. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací