Náš TIP
Velikonoční tradice III – Velikonoční neděle

Velikonoční neděle letos připadá na 21. dubna. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně, kterou tento den světí nejen všichni křesťané, k sobě váže celou řadu tradic. Jaké to jsou?

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně

Velikonoční neděle nebo též Boží hod velikonoční je největší slavností křesťanského církevního roku. V tento den se oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jeho vítězství nad smrtí a vykoupení celého lidstva. Neděli Zmrtvýchvstání předchází Velikonoční vigilie neboli bohoslužba noci, během níž byl Ježíš vzkříšen. Doslova se uvádí, že Ježíš vstal z mrtvých za svítání „prvního dne v týdnu“ nebo také „prvního dne po sobotě“. Ta byla dle židovského kalendáře posledním dnem týdne. Z důvodu, že bylo zmrtvýchvstáním dovršeno Boží stvořitelské a vykupitelské dílo, začali se křesťané v tento den pravidelně scházet k eucharistickému lámání chleba. Tento den byl pak nazván dnem Páně. Právě z „velké noci“ ze soboty na neděli, kdy byl Ježíš vzkříšen, pochází i samotný název Velikonoc.

Zvyky na Velikonoční neděli

V tento den se obvykle pečou velikonoční beránci. Provádí se rovněž svěcení tradičních velikonočních pokrmů, k nimž patří beránci, ale také mazanec, vejce, chleba a víno. Každá návštěva je pak pohoštěna kouskem z posvěceného jídla. Opět se zde projevuje regionální svébytnost. A tak se například na Chodsku posvěcené jídlo jedlo vestoje v kostele. Ve východních Čechách dal zase hospodář kus svěceného mazance, vejce a vína poli, aby mu zajistilo bohatou úrodu. Aby byla voda i dostatek ovoce. Rolníci ponechávali na polích svěcené kočičky a křížky. Boží hod probíhal především ve znamení pojídání dobrých pokrmů včetně klobás či velikonočních nádivek. K přípravě nádivky nebo jarní polévky se využíval špenát, kopřivy, šťovík a různé jarní bylinky. Ze všeho nejdůležitější však byla vejce, která neměla chybět v žádné domácnosti. Boží hod probíhal i ve znamení návštěv. Scházely se ale jen nejbližší rodiny – tedy bez přátel a známých.

Zvykem také bylo, že se na Velikonoční neděli společně jedlo vejce uvařené spolu se žlutým vrbovým a jasanovým proutkem na Velký pátek. Kdyby pak někdo během roku zabloudil, měl si vzpomenout, s kým vejce jedl – a hned by našel cestu zpět.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

20. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací