Bezdrátové sítě fungují na principu pokrytí prostoru signálem. Pokud jste se rozhodli pro tento způsob připojení, je třeba se zaměřit na správný výběr antény. Při tom je důležité dbát především na velikost, tvar, ale také na schopnost antény zachytit i slabší signál. Každá anténa rovněž šíří signál jinak. Jakou anténu tedy vybrat, abychom si mohli bez problémů užívat pohodlného Wi-fi připojení?
V prvním případě je třeba dbát na směrovost antény. Podle toho, jak antény vysílají signál, se dají rozdělit na antény všesměrové, sektorové a směrové. Všesměrové antény pokryjí plný úhel 360° a vysílají signál do všech stran. Sektorové antény si vystačí tam, kde je třeba pokrýt menší úhel, a tak se hodí třeba do rohů místností. Naproti tomu směrové antény vysílají jen do jednoho bodu, tudíž mohou sloužit k propojení dvou bodů na větší vzdálenost.
Další důležitou vlastností antén je zisk, který je největší ve směru, kam anténa vyzařuje. O co je vyšší, o to vzdálenější signál dokáže anténa zachytit. Kvalitu antény určuje také velikost vertikálních a horizontálních vyzařovacích úhlů, které je anténa schopna pokrýt. Podle úrovně polarizace se pak ještě antény dělí na kruhové, lineární horizontální a lineární vertikální. Kruhové antény se používají v místech s velkým zarušením, kde už není možno použít lineární anténu. Anténa lineární horizontální se hodí pro propojení bodu s bodem, ta lineární vertikální pro propojení s přístupovým bodem.
Celkově je dost těžké vybudovat v dnes už dosti zarušeném prostředí další bezdrátová spojení, vždy je tedy nejlepší obrátit se přímo na odborníky, což platí při výběru i instalaci vhodné antény. Pokud jste naopak velmi technicky a manuálně zruční a nechce se vám utrácet za nákup antény, můžete si ji vyrobit i sami. Není to příliš složité, ačkoliv v takovém případě je třeba dbát na přesnost.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře