Náš TIP
Zahrádkářské práce v červenci III – likvidace zahradních škůdců, péče o ovocné stromy

V dnešním článku se podíváme na to, co všechno je ještě třeba udělat v měsíci červenci na našich zahrádkách.

Likvidace zahradních škůdců

V tomto měsíci se zaměřujeme mimo jiné na kontrolu zdravotního stavu rostlin. Procházíme jednotlivé záhonky a díváme se, zda se nám na okurkách či rajčatech neobjevila plíseň. Pórek zas bývá právě v polovině léta často napadán vrtalkou pórovou. V tomto případě pomůže jedině důkladné zakrytí porostu praktickou netkanou textilií. V zahradě se také začínají objevovat první housenky bělásků, které se určitě vyplatí vysbírat ručně. Housenka běláska zelného vám totiž na zahrádce může udělat pěknou neplechu. Většinou bere útokem veškerou brukvovitou zeleninu.

Pokud svou úrodu bráníte před škůdci chemickými postřiky, dbejte na to, aby doba od aplikace postřiku po sklizeň plodu byla dostatečná. Také na rostoucí kedlubny útočí někteří zahradní škůdci. A tak i je důkladně kontrolujte, zda je nenapadl třeba takový dřepčík, který rád okusuje jejich listy.

Důslednou péči věnujte především velkým kedlubnům určeným pro zimní uskladnění. Vzhledem k tomu, že musí na záhonech vydržet déle, jsou také z hlediska možných napadení škůdci nejohroženějšími.

Likvidace škůdců přirozenými predátory

Systém ochrany rostlin založený na přítomnosti přirozených predátorů se vyplatí zejména ve sklenících. Ty totiž tvoří uzavřený prostor, a tak se v nich škůdci udrží prakticky po celou sezónu. Mezi ty hlavní patří zejména molice a svilušky, se kterými si hravě poradí přirození predátoři, kteří se jimi rádi živí.

Přeroubování ovocných stromů, zálivka a podpěra

Na konci tohoto měsíce nastává rovněž doba vhodná k přeroubování ovocných stromů. Využíváme při něm vyzrálé letorosty, nikoli měkké vrcholové části větví. Doporučuje se odstranit z roubu většinu listů ponechat zakrácenou část listu pouze v horní partii roubu. Tímto způsobem se totiž omezí nežádoucí výpar vody a roby se celkově budou mnohem lépe ujímat. Tu správnou metodu roubování volíme v tuto letní dobu dle tloušťky roubu a podnože.

Co se ještě týče ovocných dřevin, nezapomínejte také na jejich vydatnou zálivku – obzvláště pak u těch, které mají mělký kořenový systém. Obecně pak platí, že je lepší zalévat ovocné dřeviny spíše větší dávkou a méně často, než častěji a trochou vody.

V červenci se také věnujeme především sklizni ovoce, které může nadmíru obtěžkávat větve stromů. Při velké úrodě ovoce tak zejména u meruněk a slivoní, které mají křehké dřevo, podepřeme stromky vhodnými podpěrami tak, aby se jim větve nepolámaly.

29. 07. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací