Veranda rozšiřuje obývací prostor většinou u chat a chalup. Jak si ji zařídit, aby sloužila k příjemnému odpočinku?
Veranda se jakožto zastřešená, prosklená nebo otevřená část nemovitosti nejčastěji vyskytuje právě u chat a chalup. Tato přístavba nebo okrajová část stavby bývá upravená pro relaxaci. Je buď vytápěná nebo ne. V ideálním případě se však dá používat po dobu celého roku. Veranda přitom u některých domů plynule přechází v terasu či pergolu.
Taková veranda se může stát opravdu příjemným koutkem jako stvořeným k odpočinku. Aby však poskytovala maximální pohodlí a ničím nerušené výhledy do okolí, vyplatí se ji alespoň z části zastřešit. Ty, kteří na ní odpočívají, tak nevyžene ani žár poledního slunce ani déšť. Přirozenou krásu zase může verandě dodat spojení se zelení. To se uplatní třeba v případě plynulého spojení verandy s pergolou porostlou pnoucími rostlinami. Romantický nádech pak verandě dodají i všudypřítomné květináče s různorodými druhy květin. Na verandě hraje velkou roli i podlaha. Měla by být teplá, neklouzavá a s dlouhou životností.
Verandy se nemusejí vzdávat ani majitelé malého prostoru kolem domu. Docela malá veranda se může vejít prakticky kamkoliv, stačí si s prostorem trochu pohrát. Pak stačí pár květináčů, židle a stoleček – a malá oáza určená k odpočinku je na světě. Ti, co si naopak mohou dovolit velkou verandu, ji mohou chytře propojit třeba s letní kuchyní. Ideální pak je, když na takovou verandu volně navazuje zahrada. Z tohoto důvodu je pak třeba sladit charakter verandy se svým okolím a vsadit spíše na přírodní materiály, které zajistí přirozený přechod mezi obývací a zahradní zónou.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay)
Komentáře