Náš TIP
Zdraví prospěšný tužebník jilmový

Tužebník jilmový je květina s půvabným květenstvím, které vynikne ve vázách i v suchých vazbách. Důležité jsou jeho pozitivní účinky na zdraví člověka, díky kterým je právem považován za přírodní aspirin.

Krásná a zdravá bylinka

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je rozšířený po celé Evropě. U nás je hojně k nalezení od nížin až po nižší horské polohy. Roste na vlhkých místech v okolí potoků a řek. A tak se vyskytuje zejména v lužních lesích a také na podmáčených lukách. Původně se díky svému květenství řadil mezi tavolníky.

Tato bylinka s něžným květem obvykle dorůstá do výšky 50 cm, dosáhnout však může i do 2 metrů. Ve vrcholové části větvená lodyha s přetrhávaně lichozpeřenými listy vyrůstá z tlustého oddenku. Právě rozrůstáním oddenku nebo pomocí nažek se tato bylinka množí.

Původce aspirinu

Už v dávných dobách byl tužebník jilmový velmi ceněnou léčivkou. S moderními časy, které se navracejí zpět k přírodě, se jeho obliba opět navrací. Dříve sloužil především jako jeden ze zdrojů přírodních salicylátů – spireinů. Z těch se v těle vytváří kyselina salicylová, kterou už řadu let známe pod názvem aspirin. Sám název léku tak pochází z původního latinského označení tužebníku - Spiraea. V dnešních dobách už se aspirin a další léky obsahující kyselinu salicylovou vyrábějí uměle. Tužebník jilmový si však oproti nim zachovává jednu velkou výhodu. Vzhledem ke svému vyrovnanému obsahu dalších přírodních látek nedráždí žaludeční sliznici, ale naopak ji hojí. Tato bylinka tak vedle přírodních salicylátů nabízí ještě zdraví prospěšné flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky.

Léčivé účinky tužebníku jilmového

Tužebník jilmový působí v prvé řadě protizánětlivě, snižuje horečku a celkově tlumí bolest. Rovněž pomáhá jako účinné antirevmatikum. Tužebníku jilmového se díky jeho antibakteriálním a protizánětlivým účinkům využívá také k hojení ran. Navíc je vynikajícím doplňkem k lékům používaným při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy. Léčivé látky tužebníku jilmového pomáhají v neposlední řadě i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Gardenersworld)

18. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 19. 4. 2019 Velikonoční tradice I – Velký pátek Velikonoční tradice I – Velký pátek
  To, jakým způsobem slavíme Velikonoce, vychází jak z pohanských, tak křesťanských tradic. Ty však dodnes nejsou v širokém povědomí tak dobře známy jako tradice vánoční. Dnes už tu máme...
 • 18. 4. 2019 Recept na velikonoční nádivku Recept na velikonoční nádivku
  Velikonoce si nedokážeme představit nejen bez typické výzdoby, ale i bez tradičních pokrmů. K těm zaručeně patří velikonoční nádivka. Jak ji připravit?
 • 16. 4. 2019 Barvíme velikonoční vajíčka Barvíme velikonoční vajíčka
  Velikonoce už pomalu klepou na dveře, za kterými je vítá vzrostlé osení a hospodyňky sršící nápady na velikonoční výzdobu. Jak letos nazdobíte velikonoční vajíčka? Inspirujte se!
 • 15. 4. 2019 Aby muškáty bohatě a dlouho kvetly Aby muškáty bohatě a dlouho kvetly
  Kdo by nechtěl mít balkón obsypaný bohatě kvetoucími muškáty? Se správnou péčí se takových kouzelných zátiší dočkáte i vy. Ač se to může zdát jako pravý opak, není tajemství bohatě kvetoucích...
 • 5. 4. 2019 Vybíráme muškáty Vybíráme muškáty
  Pestrobarevné muškáty jsou stálicí na balkónech, terasách i okenních parapetech. Tyhle půvabné rostliny z tropických a subtropických oblastí jižní Afriky dnes po celém světě čítají na tři...
 • 3. 4. 2019 Krásné a praktické zastínění balkónu Krásné a praktické zastínění balkónu
  Jakmile vykouknou první silnější jarní paprsky, oprášíme po zimě unavený balkón a začneme si užívat slunečných dnů. Někdy je však sluníčka až příliš, a tak je zapotřebí balkón účinně a esteticky...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací