Náš TIP
Biokrby – živý oheň bez potřeby komínu

Toužíte po romantických večerech strávených u krbu? Pokud se vám nechce investovat čas a peníze do rekonstrukce komínu, nebo bydlíte v bytě, je tu pro vás doslova žhavá nabídka – chytrý a nenáročný biokrb.

Romantické večery u biokrbu

S praktickým biokrbem máte splněný sen o pohledu na plápolající oheň v krbu na dosah. Toto bezkomínové řešení vás potěší celou řadou výhod, které byste u klasických krbů hledali jen marně. S biokrbem vám předně odpadne starost o dříví, které při topení nebudete vůbec potřebovat. Od odpočinku u hořícího ohně vás nebude vytrhovat ani vymetání a vysypávání popela. Biokrb vás zbaví i tak nepříjemné zvýšené prašnosti v pokoji a potřebovat už nebudete ani kominíka. Z biokrbu totiž nelétají jiskry ani saze. Můžete si tak plně vychutnávat romantické večery u krbu – bez komína, dříví, nečistot i nepříjemných zplodin ve vzduchu.

 

 

 

 

 

 

Čím se v biokrbu topí?

Jako palivo do biokrbů se používá certifikovaný 96 procentní bio-alkohol, jehož základ tvoří etanol (líh). Ten je prakticky upraven tak, aby hořel krásným žlutým plamenem bez dýmu a škodlivých zplodin. Možné obavy z vdechování nežádoucích látek nejsou tedy na místě. Při hoření bio-alkoholu se do vzduchu uvolňuje jen kysličník uhličitý a voda, tedy to samé, co vydechuje člověk. Přesto se však podobně jako u topení dřívím doporučuje po každém vyhoření paliva na chvilku vyvětrat.

Pokud jde o tepelný výkon biokrbu, pohybuje se od 1 kW do 4 kW, což postačuje na vytopení jedné až dvou místností. Stejně jako u krbů spalujících tradiční palivo platí i pro krby na biolíh, že čím větší výkon, tím větší spotřeba. Přitom je zapotřebí počítat s tím, že jeden litr biolihu hoří po dobu 3 až 8 hodin, a to v závislosti na typu a nastavení hořáku.

Biokrby se ideálně používají spíše jako doplňkové topení. Přece jen mají nižší tepelný výkon než klasické krby, takže je díky jejich výhřevnosti můžeme považovat spíše za přídavný tepelný doplněk v místnosti.

Biokrb jako designová záležitost

Toto přídavné topení plní především dekorační funkci. Biokrb tak pomáhá navodit příjemnou atmosféru v místnosti s dotekem tepla. Pro svou krásu a univerzální vzhled se biokrby často používají i v kancelářích, hotelích, kavárnách a restauracích. Ač se to tedy může zdát zvláštní, i takový krb na biolíh může být opravdu designovou záležitostí. A že je dnes opravdu z čeho vybírat... V nabídce najdete biokrby vestavné, volně stojící či nástěnné. Originální styl pak nezapřou ani patinované (ručně natírané) biokrby.

Vestavné biokrby šetří prostor a působivě zapadnou do okolního interiéru. Vynikají moderním designem a čistými liniemi, takže se dají použít vcelku kdekoliv. Vestavný biokrb bývá mnohdy doplněn o skleněný rám, který zvýrazňuje čisté linie a krb i opticky zvětší.

Volně stojící biokrby na sebe strhnou pozornost návštěv ještě více. Tyto biokrby působí velmi romantickým dojmem především v případě, kdy se jedná o patinované, tedy ručně natírané biokrby. Domů si tak můžete pořídit třeba půvabný biokrb umně natíraný měděnou barvou tak, že dosahuje efektu rzi. U jiných typů těchto biokrbů se zase speciálním způsobem nanáší barva, která pak spolehlivě imituje strukturu dřeva. Patinované biokrby jsou vlastně kusem od kusu. Barva se na ně nanáší ručně, a tak je každý z těchto krbů hotový originál.

Domov si můžete zkrášlit a prohřát také praktickým nástěnným biokrbem. Tento typ biokrbu se může stát doslova hřejivým doplňkem na zdi. Bývá lehký a mělký, takže od stěny příliš neodstává. Ze zavěšení na zeď nemusíte mít obavy, plechy nástěnných biokrbů jsou důsledně ošetřeny žáruvzdornou barvou.

Na co si dát pozor?

Každá krása má svá úskalí. Je tedy třeba naučit se biokrb správně používat a dobře se sžít i s několika jeho nevýhodami. Už jsme si řekli, že biokrby fungují spíše jako doplňkové topení s důrazem na svou estetickou stránku, a také to, že je třeba alespoň po skončení jejich služby trochu vyvětrat. Pozor si však dejte i na to, že biokrb nelze využívat nepřetržitě. Po dohoření je také zapotřebí nechat biokrb alespoň 5 minut vychladnout. Vzhledem k tomu, že se jedná o způsob lokálního vytápění, nelze ani teplo produkované z biokrbů rozvádět do ostatních místností.

Biokrb místo televize

I přes tyto menší vady na kráse vám biokrb dokáže splnit sen o romantických večerech u krbu. Sice v něm nebude praskat dřevo, ale pohled do teploučkého ohně vás možná potěší mnohem víc než večer strávený u televize.

                                           

05. 06. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací