Náš TIP
Domácí patinování

V současné době zažívá patina svůj boom. Patinovaný nábytek, který vypadá půvabně díky svému venkovskému opotřebovanému vzhledu, si můžete vyrobit i svépomocí. Tahle zvláštní technika, která umí podtrhnout historizující styl, není vůbec tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Staronový nábytek

Patinovaný nábytek si oblíbili především ti, které zároveň zaujal venkovský styl, styl vintage a těm oběma podobný provensálský styl. Jasné plus patiny spočívá v tom, že dokáže barevně sjednotit různé kusy nábytku, přičemž z různých nedokonalostí udělá rázem přednost.

Příprava k patinování

Pokud se vám patinování líbí a chcete mít doma nábytek s patinou, stačí dodržovat několik pravidel a můžete si i vy užívat jeho půvabu. Předně je třeba pro patinování vybírat nábytek pouze z masivu, moderní nábytek z dřevotřísek není pro tuto techniku vůbec vhodný. Celkově se snažte soustředit spíše na starší nábytek, protože modernímu by patina zkrátka neslušela. Ideální je pro domácí patinování měkké dřevo, které je také finančně dostupnější než tvrdé.

Jakmile si vyberete vhodný kus nábytku k patinování, připravte si i další věci, které pro tuto techniku budete potřebovat. Hodit se vám tak bude: tmavá podkladová barva, světlá svrchní barva, vosk nebo olej, tři štětce, smirkový papír a brusná houbička nebo kartáček.

Postup při domácím patinování

Předně je třeba povrch zvoleného nábytku zlehka obrousit smirkovým papírem. Poté povrch natřete podkladovou barvou a nechte alespoň 4 hodiny schnout. Jako druhou a poslední vrstvu použijte vybranou svrchní barvu a opět nechte důkladně zaschnout. Jakmile povrch dokonale zaschne, začněte s broušením, ke kterému použijte brusnou houbičku. Díky ní lze docílit různorodého efektu – někde tak může prosvítat více tmavá barva, jinde světlá a jinde zase samotné dřevo. Na větší plochy nábytku můžete klidně použít i elektrickou brusku. Po broušení pak povrch důkladně očistěte od obroušených mikročástic. Poté nábytek potřete jednou vrstvou laku a opět nechte důkladně zaschnout.

Je jen na vás, jakou podkladovou a svrchní barvu použijete – a které pak dáte díky intenzitě broušení více vyniknout. Zapojte fantazii a užívejte staronového nábytku!

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

01. 07. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací