Náš TIP
Kouzelné bydlení ve stylu Provence

Provensálský styl bydlení se začíná usazovat v řadě českých interiérů. Může za to jím ztělesněná křehkost francouzského domova plná vůní, barev a přírodních motivů. Jak si tento romantický styl bydlení přenést domů?

Vůně a barva levandule

V provensálském stylu hraje hlavní roli vůně a barva levandule. Tahle silně aromatická bylinka pokrývající pole v Provence v jihovýchodní Francii tak šmahem může zkrášlit a provonět i váš domov. Fialové odstíny květů levandule přitom krásně kontrastují s jemnými odstíny dalších přírodních materiálů, na které se rovněž klade v tomto stylu důraz.

Styl francouzského venkova

Levandule, která provensálskému stylu vévodí, se často objevuje především ve vázách, voňavých sáčcích i na dekorech textilií či nádobí. Doplňovat ji mohou také sušené květy růží. Vedle typického odstínu provensálské fialové barvy lze do interiéru ve francouzském stylu vedle hojně využívané bílé přimíchat také krémovou, šedou, broskvovou či světle modrou barvu. Pokud jde o materiály, na plné čáře to vyhrávají ty přírodní. Do interiéru si tak můžete zakomponovat dřevo, kámen, různé tkaniny (plátno nebo bavlnu) či tepané železo s patinou.

Krása patiny

Právě patina je dalším významným prvkem interiérů ve stylu Provence. Záměrná oprýskanost a vyšisovanost materiálů totiž pomáhají přinést domů dotek skromného venkova – a také krásy, jejíž půvab spočívá právě v nedokonalosti. Domov ve stylu Provence tak vítá nejen vyšisované látky a oprýskané dřevo, ale třeba i opotřebované dlaždice. Jakmile tak tyto prvky zakomponujete do své domácnosti, budete se rázem cítit, jako byste právě přijeli na vesnici, kde všechno dýchá laskavou domácí atmosférou.

Prvky provensálského stylu

Krásu levandule, patinovaných doplňků a jemnost výmalby pak mohou doplnit pro tento styl tolik typické proutěné košíky vystlané plátýnkem, plechové kbelíčky a dózy, různé polštářky nebo ozdobné sáčky, které jsou často naplněné sušenými bylinami. Po francouzsku může rozkvést i vaše ložnice, pokud klasické deky vyměníte za nadýchané peřiny plné motivů levandulových lánů. V koupelně zas svůj nejen estetický účel splní volně stojící vana. Napříč celým interiérem pak můžete rozestavět patinované vázy plné květin, které teprve vašemu bydlení dodají tu správnou atmosféru svěžesti a něhy.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

14. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 21. 5. 2019 Barvínkovec – kráska na balkón i do zahrady Barvínkovec – kráska na balkón i do zahrady
  Barvínkovec růžový je rostlinou obsypanou něžnými květy. Ty mohou zpestřit naše balkóny i zahrádky. S trochou péče je svými barvami něžně prosvítí a budou je zdobit až do podzimu.
 • 19. 5. 2019 Návrat toaletních stolků Návrat toaletních stolků
  Toaletní stolky bývaly kdysi nezbytnou součástí každé ložnice. Se zmenšováním těchto relaxačních místností však ztratily na objemu a zdobnosti – a navíc se přesunuly do koupelny. Nyní se ale...
 • 19. 5. 2019 Zelené záhony na stěnu Zelené záhony na stěnu
  Zelené záhony neboli vertikální zahrady na stěnách interiéru si čím dál tím víc získávají na oblibě. Out naopak začínají být interiéry s pokojovými květinami rozesetými bez ladu a skladu.
 • 18. 5. 2019 Mangold – znovuobjevená listová zelenina Mangold – znovuobjevená listová zelenina
  Zdraví prospěšný a velice chutný mangold se začíná vracet do zahrad. Před třemi sty lety byl ve střední Evropě nejoblíbenější zeleninou, než jej postupně vytlačil špenát. Pojďme se společně...
 • 16. 5. 2019 Rostliny do samozavlažovacích truhlíků Rostliny do samozavlažovacích truhlíků
  Opravdu teplé počasí dá o sobě už brzy vědět a s ním také čas dovolených. Jestliže máte okna ozdobená záplavou květin a bojíte se, že vaši dovolenou nepřežijí, dejte šanci samozavlažovacím...
 • 16. 5. 2019 Pěstujeme pivoňky Pěstujeme pivoňky
  Kdo by nemiloval půvabně těžké a sladce vonící květy pivoněk? Odjakživa měly své místo v zahradách našich babiček a mnohdy jej střeží až dodnes. Jak o pivoňky pečovat, aby nás svou něžnou...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací