Náš TIP
Kouzelné bydlení ve stylu Provence

Provensálský styl bydlení se začíná usazovat v řadě českých interiérů. Může za to jím ztělesněná křehkost francouzského domova plná vůní, barev a přírodních motivů. Jak si tento romantický styl bydlení přenést domů?

Vůně a barva levandule

V provensálském stylu hraje hlavní roli vůně a barva levandule. Tahle silně aromatická bylinka pokrývající pole v Provence v jihovýchodní Francii tak šmahem může zkrášlit a provonět i váš domov. Fialové odstíny květů levandule přitom krásně kontrastují s jemnými odstíny dalších přírodních materiálů, na které se rovněž klade v tomto stylu důraz.

Styl francouzského venkova

Levandule, která provensálskému stylu vévodí, se často objevuje především ve vázách, voňavých sáčcích i na dekorech textilií či nádobí. Doplňovat ji mohou také sušené květy růží. Vedle typického odstínu provensálské fialové barvy lze do interiéru ve francouzském stylu vedle hojně využívané bílé přimíchat také krémovou, šedou, broskvovou či světle modrou barvu. Pokud jde o materiály, na plné čáře to vyhrávají ty přírodní. Do interiéru si tak můžete zakomponovat dřevo, kámen, různé tkaniny (plátno nebo bavlnu) či tepané železo s patinou.

Krása patiny

Právě patina je dalším významným prvkem interiérů ve stylu Provence. Záměrná oprýskanost a vyšisovanost materiálů totiž pomáhají přinést domů dotek skromného venkova – a také krásy, jejíž půvab spočívá právě v nedokonalosti. Domov ve stylu Provence tak vítá nejen vyšisované látky a oprýskané dřevo, ale třeba i opotřebované dlaždice. Jakmile tak tyto prvky zakomponujete do své domácnosti, budete se rázem cítit, jako byste právě přijeli na vesnici, kde všechno dýchá laskavou domácí atmosférou.

Prvky provensálského stylu

Krásu levandule, patinovaných doplňků a jemnost výmalby pak mohou doplnit pro tento styl tolik typické proutěné košíky vystlané plátýnkem, plechové kbelíčky a dózy, různé polštářky nebo ozdobné sáčky, které jsou často naplněné sušenými bylinami. Po francouzsku může rozkvést i vaše ložnice, pokud klasické deky vyměníte za nadýchané peřiny plné motivů levandulových lánů. V koupelně zas svůj nejen estetický účel splní volně stojící vana. Napříč celým interiérem pak můžete rozestavět patinované vázy plné květin, které teprve vašemu bydlení dodají tu správnou atmosféru svěžesti a něhy.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

14. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 2. 2019 Poslové jara v květináčích Poslové jara v květináčích
  Už v měsíci únoru se mnohá květinářství plní prvními posly jara. Domů si tak v květináčích můžete přinést především petrklíče, hyacinty, narcisy či tulipány. Jak o tyto rostliny...
 • 20. 2. 2019 Interiérové i životní styly ze severu Interiérové i životní styly ze severu
  Severský interiérový i životní styl hygge už u nás vcelku zdomácněl. Novinkou jsou však další severské styly, které se také pomalu dostávají ke slovu. Pomáhají nám se zklidnit a vychutnat si...
 • 18. 2. 2019 Chytré využití místa pod schody Chytré využití místa pod schody
  Pokud máte doma dosud nevyužité místo pod schody, máme pro vás hned několik typů, jak s ním naložit s důvtipem i praktičností. Jaký z našich nápadů si vyberete vy?
 • 18. 2. 2019 Biologicky čištěné bazény Biologicky čištěné bazény
  Biotopická jezírka a klasické bazény střídá nový trend biobazénů neboli biologicky čištěných bazénů. Ty jsou skvělou volbou pro všechny, kdo preferují bazény bez chemie a chtějí mít na zahradě...
 • 11. 2. 2019 Půvabné dekorace na sv. Valentýna Půvabné dekorace na sv. Valentýna
  Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží, a tak je načase zamyslet se nad tím, jaké kouzlo mu dodáme právě letos. Jednoduché, ale přesto krásné dekorace si přitom můžete vyrobit i sami doma.
 • 24. 1. 2019 Patinování nábytku Patinování nábytku
  Nábytek s duší starých časů je v interiérech čím dál tím oblíbenější. Fandí mu mimo jiné provensálský nebo vintage styl. Pokud nemáte doma dostatek starožitných kusů nábytku, můžete si...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací