Náš TIP
Léčivé účinky jetele

Ačkoliv se jetel zdá být docela obyčejnou rostlinou, skrývá v sobě mnohé léčivé účinky. Zatímco je pro čmeláky, včely a motýly chutnou potravou, pro nás je i úžasným lékem na řadu obtíží. Jako jsou léčivé účinky jetele?

Zázračný jetel luční

Pro nás je nejznámější jetel luční (Trifolium pratense), který je už od dávných dob oblíbenou léčivou bylinou. Jetel luční má totiž široké spektrum účinků, které léčí mimo jiné kašel a bronchitidu, katary zažívacího traktu, ale také ekzémy. Přípravky z jetele rovněž slouží k prevenci osteoporózy. Usnadňují však také ženám bolestivé obtíže spojené s menopauzou. Jetel luční totiž obsahuje fytoestrogeny, přírodní látky, které se svou strukturou podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu.

Vedle fytoestrogenů obsahuje jetel luční ještě glykosidy, silice, třísloviny, flavonoidy či pryskyřice. Významný je také obsah látek, které mají skvělé desinfekční účinky, tudíž se jich užívá především při léčbě infekcí trávicího traktu. Takový čaj připravený z jetele lučního tak pomáhá třeba při zvracení, průjmech, střevních kolikách nebo dokonce i při mírných otravách jídlem.

Jetel luční má pak i významné detoxikační účinky, které se projevují tak, že účinně čistí krev. Tato bylinka tak napomáhá při odstraňování toxinů usazených v organismu a také má blahodárný vliv na lymfatický systém.

Právě kombinace dezinfekčních a detoxikačních účinků jetele lučního se pak uplatňuje při léčbě respiračních onemocnění, ke kterým patří zejména angína, chřipka či bronchitida.

Čaj nebo nálev z jetele lučního

Čaj i nálev z jetele lučního můžete bez problémů užívat dlouhodobě. Chutnají velmi lahodně a ještě podpoří vaše zdraví. Jetele lučního lze používat i v různých bylinných kombinacích. Často se tak pro zvýšení účinnosti a vylepšení chuti kombinuje ještě s měsíčkem lékařským či echinaceou. Pro účinnější léčbu nachlazení jej lze zkombinovat i s mátou, mateřídouškou nebo tymiánem.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

17. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací