Náš TIP
Léčivé účinky lichořeřišnice

Možná že ještě i teď u vás dokvétá tolik půvabná a na pěstování nenáročná lichořeřišnice. Ta často zdobí zahrady, balkony i parky. Věděli jste ale, že je i významnou léčivou bylinou?

Vytrvalá lichořeřišnice

Lichořeřišnice je u nás známá také pod lidovými názvy řeřicha kapucínská nebo řeřicha otáčivá. Od června až do prvních mrazíků kvete žlutými, oranžovými nebo červenými květy v podobě velkých kalichů. Plodem lichořeřišnice je trojpouzdrá ledvinová tobolka. Díky ní je lichořeřišnici velice snadné množit.

Léčivé účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice je považována za přírodní antibiotikum, díky kterému nemusíme užívat syntetická léčiva. Tato bylinka dokonce v některých případech léčí i zlatého stafylokoka. Pro léčivé účinky se přitom pěstuje především lichořeřišnice větší, jejíž listy mají antibakteriální účinky. Výhodou lichořeřišnice je, že má silné léčivé účinky, ale přitom je i velice ohleduplná k lidskému organismu. Na rozdíl od chemických antibiotik tak neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic.

Spařená lichořeřišnice se využívá především v koupelích. Pomáhá ulevovat od migrén a také od bolesti různých svalů. Doporučuje se také k hojení různých vyrážek a drobných poranění. Směs vína a nálevu z lichořeřišnice pomáhá i při hojení větších hnisajících ran. Šťáva vymačkaná z listů a semínek lichořeřišnice zase pomáhá při infekcích močové soustavy a také při onemocnění horních cest dýchacích. Šťáva z lichořeřišnice obsahuje velké množství vitamínu C, a tak je skvělým lékem pro posílení imunity. Tinktura z této bylinky zase pomáhá bojovat proti akné a oparům.

Další zázračné účinky lichořeřišnice

Pozoruhodné je, že lichořeřišnice účinně působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií, která způsobují zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Nasekané lichořeřišnice přidané do koupele mohou zase pomoci upravit menstruační cyklus. Tuto bylinku navíc mohou bez obav používat i těhotné a kojící ženy.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

15. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 11. 2018 Pečení vánočního cukroví Pečení vánočního cukroví
  Dnes se vydáme na procházku do minulosti a zjistíme, proč a jaké vánoční cukroví se vlastně peklo. A protože se pomalu blíží advent, poradíme vám, na jakou dobu si naplánovat pečení jednotlivých...
 • 16. 11. 2018 Jablečná buchta s ovesnými vločkami Jablečná buchta s ovesnými vločkami
  Pokud už nevíte, jak zpracovat přebytky z letošní úrody jablek, je pro vás recept na jablečnou buchtu s ovesnými vločkami tím pravým ořechovým. Přestože je její příprava velmi snadná,...
 • 15. 11. 2018 Aby hvězdník rozkvetl na Vánoce Aby hvězdník rozkvetl na Vánoce
  Rozkvetlé cibuloviny už jsou takovou každoroční tradicí českých Vánoc. Přinesou domů hřejivý dotek jara a bývá na ně potěšující podívaná. Kouzlo vánočního času může zpestřit i rozkvetlý hvězdník...
 • 15. 11. 2018 Kouzlo minimalistického stylu bydlení Kouzlo minimalistického stylu bydlení
  Minimalistické bydlení se vyznačuje vzdušností, světlostí a střídmostí. Nelibuje si v hromadění kusů nábytku ani bytových doplňků. Je čisté stejně tak, jako by měla být čistá naše mysl. Jak...
 • 15. 11. 2018 Stavba bazénu na podzim Stavba bazénu na podzim
  Možná si říkáte, že stavět bazén na podzim není zrovna dobrý nápad. My vám však uvedeme několik zásadních důvodů, proč je právě toto roční období pro stavbu bazénu tím nejvhodnějším.
 • 14. 11. 2018 Hrušky v kuchyni Hrušky v kuchyni
  Mnozí z nás se letos dočkali bohaté úrody hrušek. Chutnají skvěle jen tak samotné, ale připravit si z nich můžeme i celou řadu výborných pochutin.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací