Náš TIP
Léčivé účinky lichořeřišnice

Možná že ještě i teď u vás dokvétá tolik půvabná a na pěstování nenáročná lichořeřišnice. Ta často zdobí zahrady, balkony i parky. Věděli jste ale, že je i významnou léčivou bylinou?

Vytrvalá lichořeřišnice

Lichořeřišnice je u nás známá také pod lidovými názvy řeřicha kapucínská nebo řeřicha otáčivá. Od června až do prvních mrazíků kvete žlutými, oranžovými nebo červenými květy v podobě velkých kalichů. Plodem lichořeřišnice je trojpouzdrá ledvinová tobolka. Díky ní je lichořeřišnici velice snadné množit.

Léčivé účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice je považována za přírodní antibiotikum, díky kterému nemusíme užívat syntetická léčiva. Tato bylinka dokonce v některých případech léčí i zlatého stafylokoka. Pro léčivé účinky se přitom pěstuje především lichořeřišnice větší, jejíž listy mají antibakteriální účinky. Výhodou lichořeřišnice je, že má silné léčivé účinky, ale přitom je i velice ohleduplná k lidskému organismu. Na rozdíl od chemických antibiotik tak neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic.

Spařená lichořeřišnice se využívá především v koupelích. Pomáhá ulevovat od migrén a také od bolesti různých svalů. Doporučuje se také k hojení různých vyrážek a drobných poranění. Směs vína a nálevu z lichořeřišnice pomáhá i při hojení větších hnisajících ran. Šťáva vymačkaná z listů a semínek lichořeřišnice zase pomáhá při infekcích močové soustavy a také při onemocnění horních cest dýchacích. Šťáva z lichořeřišnice obsahuje velké množství vitamínu C, a tak je skvělým lékem pro posílení imunity. Tinktura z této bylinky zase pomáhá bojovat proti akné a oparům.

Další zázračné účinky lichořeřišnice

Pozoruhodné je, že lichořeřišnice účinně působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií, která způsobují zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Nasekané lichořeřišnice přidané do koupele mohou zase pomoci upravit menstruační cyklus. Tuto bylinku navíc mohou bez obav používat i těhotné a kojící ženy.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

15. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 18. 1. 2019 Zdraví prospěšný tužebník jilmový Zdraví prospěšný tužebník jilmový
  Tužebník jilmový je květina s půvabným květenstvím, které vynikne ve vázách i v suchých vazbách. Důležité jsou jeho pozitivní účinky na zdraví člověka, díky kterým je právem považován...
 • 15. 1. 2019 Materiály pro zateplení domu I Materiály pro zateplení domu I
  Vhodná tepelná izolace do domu dokáže vyřešit problém neustále se zvyšujících cen za energie. Ať už se tedy chystáte na rekonstrukci nebo stavbu nového domu, zapřemýšlejte nad tím, s jakou...
 • 10. 1. 2019 Kouzlo vintage stylu v interiéru Kouzlo vintage stylu v interiéru
  Vintage styl miluje všechno staré a klasické. Inspiruje se v interiérech první poloviny minulého století a vnáší do mnohých domovů vůni starých dobrých časů.
 • 8. 1. 2019 Půvab doplňků v koupelně Půvab doplňků v koupelně
  Koupelna by měla splňovat i ty nejnáročnější požadavky na zasloužený odpočinek po pracovním dni. Velkou službu jí udělají přitažlivé i praktické doplňky.
 • 7. 1. 2019 Péče o psa v zimním období Péče o psa v zimním období
  Aby si vaši pejsci užili zimní radovánky stejně jako vy, je třeba myslet na všechno. Jen s tou správnou péčí přečkají zimu bez úhony.
 • 7. 1. 2019 To správné dřevo do krbu To správné dřevo do krbu
  Zatímco za okny neúnavně sněží, každý si rád užije příjemnou chvilku doma u krbu. Proto, aby se i váš domov hezky prohřál a udržel si teplo co nejdéle, je zapotřebí toho správného dřeva. Jakým...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací