Náš TIP
Léčivý a krásně kvetoucí angínovník

Právě teď, kdy na nás kvůli nepříznivému počasí začnou útočit chřipky, je třeba mít na dosah co nejvíce přírodních léčivých zdrojů. Už jste vyzkoušeli léčivé účinky angínovníku?

Krásná pokojovka s léčivými účinky

Angínovník (Belamcanda chinensis) neboli tygří lilie je krásnou a až metr vysokou pokojovou rostlinou. Její dlouhé mečovité listy mají silně antiseptické účinky, které si dokáží poradit i se zánětem. S úspěchem se jich užívá při prvních náznacích škrábání v krku. Už tehdy může tahle rostlina počínající infekci zabránit. Listy však pomáhají také při pokročilejším zánětu nosohltanu nebo u angíny.

Pěstování angínovníku

Angínovník rád zimuje při nižších teplotách a omezené zálivce, ale snese i celoroční pobyt v teple. Za mírných zim zvládne přežít bez úhony i v záhoně. Tato bylinka potřebuje dostatečný přísun světla, přímé slunce jí nevadí. Pokud angínovník pěstujeme v zimě v teple, je ideální postavit ho těsně k oknu bez záclony. Tuto situaci lze vyřešit i zářivkami s denním světlem, které umožní rostlinám asimilovat. Navíc mají malou spotřebu a jejich světlo je příjemné i nám samotným.

Zeminu v květináči udržujeme mírně vlhkou, ale nikoliv přemokřenou. Nejlepší je v tomto případě propustný substrát s drenáží na dně nádoby, který můžeme zalévat hojně a bez starosti. U angínovníku pěstovaného výhradně pro konzumaci se nejlépe hodí substrát pro bylinky nebo pěstování zeleniny, ideálně v biokvalitě.

Užívání angínovníku

Z angínovníku se připravuje především nálev ze lžičky podrcených lístků na jeden šálek vody. Nálev přitom používáme jako kloktadlo několikrát denně. Pro zvýšení účinnosti můžeme nálev i osolit, neboť samotná slaná voda je při zánětech dýchacích cest velmi prospěšná. Kromě přípravy nálevů je velmi rychlou a účinnou pomocí také pomalé žvýkání listů této bylinky. Vzhledem k tomu, že však obsahuje nejen silně antiseptické, ale i mírně toxické látky,  neměli bychom užívat více než 3 cm listu za den, přičemž ho žvýkáme po malých dávkách nejvýše šestkrát denně, ne déle než minutu, zbytek vyplivneme. Proto aby mohl angínovník působit, po žvýkání nejíme ani nepijeme. Lehké a dočasné pálení je daní za účinnost této bylinky.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

22. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací