Náš TIP
Nadměrné línání u koček a jak s ním bojovat

Jakmile si pořídíme nějakého toho domácího mazlíčka, musíme automaticky počítat s tím, že nám to vedle potěšení přinese i celou řadu nevýhod. Pokud jste si tak domů pořídili kočičku, možná že už jste přivykli tomu, že se její chloupky staly vaším módním doplňkem. Nebo ne? Tak se pojďme společně podívat na to, kde má své příčiny nadměrné línání u koček a jak s ním bojovat.

Pomocníci při línání koček

Zatímco venkovní kočky línají více podle střídání ročních období, u těch výhradně domácích je línání v průběhu roku méně intenzivní a roční období na ně mají menší vliv. Línání však u koček ovlivňuje i druh plemene a typ srsti.

S běžným línáním u koček toho moc nesvedeme, ale můžeme si poradit některými osvědčenými vychytávkami. Vhod tak přijdou různé speciální válečky s lepící páskou, kterou po použití odtrhneme. Pomoci nám mohou také různé speciální kartáče na kočičí chlupy. Problém však tkví v tom, že kočičí chloupky kvůli statické elektřině snad všude kvalitně drží. U vypratelných materiálů nám pomůže alespoň sušička, jejíž speciální program nás chloupků na oblečení dokáže vcelku spolehlivě zbavit.

Mytím a česáním proti nadměrnému línání

K méně problematické kočičí srsti přispějeme také pravidelným mytím a vyčesáváním. Přesto však platí, že ani taková péče se nesmí přehánět, jelikož příliš častým vyčesáváním může dojít ke zvýšení tvorby kožního mazu a také lupů.

Kočkám, které si v koupání příliš nelibují, můžete od nadměrného línání pomoci také suchým sprejem. Ten se doporučuje používat až u koček starších šesti týdnů, které se nerady koupají, případně jim koupele způsobují alergické kožní reakce. Takový sprej pak stačí nastříkat kočce na srst, pak ji ručníkem osušit a v případě potřeby v příhodném intervalu zopakovat.

Kvalitní šampóny i úprava jídelníčku

Při nadměrném línání u koček je už ale třeba obrátit se na veterináře, zda za vypadáváním chloupků nestojí některá z kožních chorob. Varovným příznakem tak může být náhlé celoplošné línání. S tím si můžeme poradit i svépomocí, pokud například kočce zkvalitníme stravu a přidáme jí do jídelníčku více živočišných a rybích tuků, případně také vitamínových doplňků. Narušenou rovnováhu kůže lze poměrně snadno upravit rovněž mytím kvalitními šampóny a kondicionéry.

Pokud se línání nezmírní po několika týdnech, doporučuje se už navštívit veterináře. Mohli bychom totiž zanedbat docela jiné problémy – související například s funkcí štítné žlázy či funkcí hormonální. Kočku je navíc třeba nechat pravidelně odčervovat, protože za nadměrným línáním mohou být také paraziti.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

10. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací