Náš TIP
Nenáročné odstranění starých nátěrů

Pokud jste se rozhodli zrenovovat některé domácí či zahradní doplňky a nevíte si rady, jak je zbavit nevzhledných starých nátěrů, pak vám přijde vhod náš dnešní článek. Doplňky s oprýskaným lakem nemusí být jen kvůli svému povrchu na odpis, stačí pár nápadů a vytrvalosti – a rázem získají přitažlivou vizáž. Jak tedy nejúčinněji odstranit staré nátěry?

Starých nátěrů se můžete zbavit klasickým broušením (ručním nebo za pomoci vibrační brusky), opalováním nebo prostřednictvím speciálního odstraňovače nátěrů.

Vibrační brusky

Použití vibrační brusky přijde vhod zejména v případě odstraňování nátěrů z velkých ploch. Vzhledem k tomu, že při této práci vzniká velké množství prachu, který je nebezpečný pro vdechování, doporučuje se chránit si obličej respirátorem. Vhod přijde také bezpečný oděv a ochranné brýle. Ideální je však v tomto případě využití speciálních vibračních brusek s funkcí odsávání brusného prachu. Při broušení se pak s chytrými nástavci dostanete i do těžko přístupných rohů.

Menší plochy můžete brousit i ručně, ačkoliv je to přece jen dosti namáhavé. Nejprve je třeba začít s co nejhrubším papírem a poslední detaily pak doladit tím nejjemnějším. Broušený podklad se tak hezky vyhladí a nepoškrábe.

Tlusté nátěry s malou přilnavostí lze odstranit i s pomocí drátěného kartáče, ocelové vlny či škrabky.

Metoda opalování nátěrů

Pro odstranění tlustých nátěrů z hladkých ploch můžete využít metody opalování, která se osvědčí výhradně na plochách bez plastických ozdob na dřevě, zdivu a kovu. Rozhodně však tuto metodu nepoužívejte na cínem pájené předměty a na tenký plech, mohlo by totiž dojít k pokroucení materiálu. Nátěr se odstraňuje například pomocí plamene benzínové lampy, kdy jeho působením zahřátý nátěr změkne či se přímo rozloží. Změklý nátěr je pak třeba hned odstranit stěrkou. Odstraňování nátěru opalováním si však žádá velké opatrnosti, protože může snadno dojít k poškození podkladu. Při opalování nátěrů je třeba pracovat na čerstvém vzduchu, chránit si ruce rukavicemi a obličej respirátorem.

Odstranění nátěrů rozpouštědly

K odstranění nátěrů můžete použít i speciálních organických rozpouštědel, která nátěr naleptávají. Nabobtnalý nátěr je pak zase třeba odstranit stěrkou. Vzhledem k tloušťce odstraňovaného nátěru se pak tento postup musí několikrát opakovat. Při práci je opět třeba používat gumové rukavice a ochranné brýle. Také je třeba dbát na to, že mnohá rozpouštědla obsahují těkavé látky, a tak se s nimi nepracuje na slunci, kdy mají rozpouštědla tendenci snižovat svou účinnost.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

10. 01. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací