Náš TIP
Nenáročné trvalky do letní zahrady – chrpa horská a mák východní

Dnes vám přinášíme tipy na krásně kvetoucí a přitom nenáročné trvalky pro začátek léta. Navíc se jedná o převážně dlouhověké rostliny, které vám po výsadbě budou zahrádku zpestřovat klidně i osm a více let.

Chrpa horská

Domovem chrpy horské (Centaurea montana) jsou louky jižní a střední Evropy. Tato trsnatě rostoucí bylina dorůstá do výšky 40 až 60 cm. Od června nebo začátku července kvete jasně modrými květenstvími, přičemž některé odrůdy mají květy v bílé či růžové barvě.

Oblíbeným stanovištěm chrpy horské je to na plném slunci. Zvládá ho bez problémů a nevysychá. Snese i delší období sucha. Chrpa horská je velmi vděčná, nenáročná a dlouhověká rostlina. Zjara ji jednoduše namnožíte dělením trsů.

Mák východní

Mák východní (Papaver orientale) roste zejména na území Malé Asie. Mák východní je vytrvalou a dlouhověkou bylinou s dužnatými kořeny a přízemní listovou růžicí, ze které vyrůstají olistěné květní stonky.

Květy se objevují na přelomu května a června. Jejich barva bývá oranžová, malinově červená či bílá. Do zahrádky si ale můžete pořídit i máky kvetoucí dvoubarevně, například ty oranžovobílé či modravě nachové. V době květu dosahuje výška rostliny až 80 cm.

V případě máku východního se nedoporučuje osazovat souvislé velké plochy, lepší je jej sázet jen v menších skupinkách, střídaných v létě okrasnými druhy trvalek (Aster amellus, Aster sedifolius, okrasné trávy apod.). Důvodem je pro to fakt, že máky prodělávají v létě období vegetačního klidu, kdy zcela ztrácejí listy.

Jinak jsou ale máky východní skvělou volbou do zahrádky – už kvůli svým obrovským a sytě zbarveným květům. Navíc ale bezvadně snášejí sušší půdy. Množí se právě v období vegetačního klidu pomocí kořenových řízků.

22. 06. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací