Náš TIP
Patinování nábytku

Nábytek s duší starých časů je v interiérech čím dál tím oblíbenější. Fandí mu mimo jiné provensálský nebo vintage styl. Pokud nemáte doma dostatek starožitných kusů nábytku, můžete si jej sami vyrobit. Postačí vám k tomu osvojit si některou z technik patinování. Na tu hlavní z nich se dnes zaměříme.

Starý nábytek z nového

Při patinování většinou dochází k nanášení několika vrstev laků, které se pak ručně přebrušují. V některých případech se přebrušují celé plochy, v jiných pouze rámy a hrany. U měkkých dřev probíhá patinování tak, že se do jejich povrchu dělají vrypy pomocí drátěného kartáče. Na závěr se pak dřevo ošetří speciálním lakem.

Proto, aby došlo k získání povrchu s patinou, je na trhu k dostání množství různých prostředků. Většinou se používají patinovací základy, které se následně kombinují se zkrášlovacími vosky a barvami. Samotný proces probíhá tak, že se na očištěný povrch vybraného kusu nábytku nanese základová vrstva. Potom co zaschne, pomocí štětce se na ní aplikuje vybraný odstín vosku. Ten se okamžitě leští měkkým hadříkem, dokud nedojde k prodření na vrstvu s patinovacím základem. Zkrášlovací vosky se přitom ředí speciálním ředidlem, patinovací základy vodou.

Metoda patinování

Jakmile se rozhodneme k patinování, připravíme si kus nábytku, který chceme patinovat. Jeho plochu přebrousíme a důkladně zbavíme prachu. Poté si připravíme patinovací barvy. Jedná se o barevné roztoky připravené k přímému použití, takže je neředíme. Díky těmto patinovacím barvám můžeme vytvořit světlostálé barevné stínování. Tyto patinovací barvy jsou také ideální pro tvorbu přechodů mezi světlými a tmavými tóny. Pracovat přitom musíme na suchém a bezprašném místě.

Ta správná patina

Správný patinovaný nábytek se neobejde bez škrábanců a rýh. Ty musíme vytvořit sami. Jakmile se nám to podaří, namoříme celou plochu vodovým mořidlem a udržujeme ji celou dobu práce vlhkou. Dostatečné množství mořidla vetřeme také do poškozených míst. Díky tomu budou vlákna těchto míst vypadat o něco tmavší. Povrch necháme zaschnout a potom jej ještě uzavřeme například šelakovým plnidlem.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Elmueble)

24. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací