Náš TIP
Patinování nábytku

Nábytek s duší starých časů je v interiérech čím dál tím oblíbenější. Fandí mu mimo jiné provensálský nebo vintage styl. Pokud nemáte doma dostatek starožitných kusů nábytku, můžete si jej sami vyrobit. Postačí vám k tomu osvojit si některou z technik patinování. Na tu hlavní z nich se dnes zaměříme.

Starý nábytek z nového

Při patinování většinou dochází k nanášení několika vrstev laků, které se pak ručně přebrušují. V některých případech se přebrušují celé plochy, v jiných pouze rámy a hrany. U měkkých dřev probíhá patinování tak, že se do jejich povrchu dělají vrypy pomocí drátěného kartáče. Na závěr se pak dřevo ošetří speciálním lakem.

Proto, aby došlo k získání povrchu s patinou, je na trhu k dostání množství různých prostředků. Většinou se používají patinovací základy, které se následně kombinují se zkrášlovacími vosky a barvami. Samotný proces probíhá tak, že se na očištěný povrch vybraného kusu nábytku nanese základová vrstva. Potom co zaschne, pomocí štětce se na ní aplikuje vybraný odstín vosku. Ten se okamžitě leští měkkým hadříkem, dokud nedojde k prodření na vrstvu s patinovacím základem. Zkrášlovací vosky se přitom ředí speciálním ředidlem, patinovací základy vodou.

Metoda patinování

Jakmile se rozhodneme k patinování, připravíme si kus nábytku, který chceme patinovat. Jeho plochu přebrousíme a důkladně zbavíme prachu. Poté si připravíme patinovací barvy. Jedná se o barevné roztoky připravené k přímému použití, takže je neředíme. Díky těmto patinovacím barvám můžeme vytvořit světlostálé barevné stínování. Tyto patinovací barvy jsou také ideální pro tvorbu přechodů mezi světlými a tmavými tóny. Pracovat přitom musíme na suchém a bezprašném místě.

Ta správná patina

Správný patinovaný nábytek se neobejde bez škrábanců a rýh. Ty musíme vytvořit sami. Jakmile se nám to podaří, namoříme celou plochu vodovým mořidlem a udržujeme ji celou dobu práce vlhkou. Dostatečné množství mořidla vetřeme také do poškozených míst. Díky tomu budou vlákna těchto míst vypadat o něco tmavší. Povrch necháme zaschnout a potom jej ještě uzavřeme například šelakovým plnidlem.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Elmueble)

24. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 2. 2019 Interiérové i životní styly ze severu Interiérové i životní styly ze severu
  Severský interiérový i životní styl hygge už u nás vcelku zdomácněl. Novinkou jsou však další severské styly, které se také pomalu dostávají ke slovu. Pomáhají nám se zklidnit a vychutnat si...
 • 18. 2. 2019 Chytré využití místa pod schody Chytré využití místa pod schody
  Pokud máte doma dosud nevyužité místo pod schody, máme pro vás hned několik typů, jak s ním naložit s důvtipem i praktičností. Jaký z našich nápadů si vyberete vy?
 • 18. 2. 2019 Biologicky čištěné bazény Biologicky čištěné bazény
  Biotopická jezírka a klasické bazény střídá nový trend biobazénů neboli biologicky čištěných bazénů. Ty jsou skvělou volbou pro všechny, kdo preferují bazény bez chemie a chtějí mít na zahradě...
 • 16. 2. 2019 Únorové práce na zahradě I Únorové práce na zahradě I
  Sníh taje a ve vzduchu už je pomalu cítit jaro. Je tedy načase vyjít si do zahrady a začít s důkladnou péčí o ni, aby se nám v nadcházející sezóně bohatě odvděčila. Co všechno je třeba...
 • 13. 2. 2019 Fenomén bydlení v tiny house Fenomén bydlení v tiny house
  Tiny house si čím dál tím více získává srdce mnohých dobrodruhů, kteří chtějí bydlet originálně, skromně a ekologicky. Kouzlo těchto staveb tkví nejen v jejich tak trochu kočovném...
 • 11. 2. 2019 Půvabné dekorace na sv. Valentýna Půvabné dekorace na sv. Valentýna
  Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží, a tak je načase zamyslet se nad tím, jaké kouzlo mu dodáme právě letos. Jednoduché, ale přesto krásné dekorace si přitom můžete vyrobit i sami doma.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací