Náš TIP
Rychlené cibuloviny pro krásu vánočního stolu

Chcete si vedle jmelí a větviček jehličnanů ozdobit vánoční stůl něčím svěže voňavým? Vsaďte na rychlené cibuloviny, které k vám domů i o Vánocích přinesou kousek jara.

Rychlené cibuloviny si samozřejmě v době těsně před Vánoci můžete koupit v květinářství, proč se ale ty tradiční nenaučit rychlit pro vlastní potřebu? Navíc i ty rychlené cibuloviny z květinářství potřebují svou další speciální péči, aby vám pak stejně vitálně a pravidelně kvetly.

Hyacinty, modřence i kaly

K nejoblíbenějším rychleným cibulovinám, kterými si můžete zkrášlit interiér ve vánočním duchu, patří hyacinty, narcisy, modřence, krokusy, ale také tulipány, kosatce, kaly, čtyřlístky a zornice. Jejich rychlení nám vlastně umožní těšit se z květů v době, kdy mají mít tyto rostliny původně vegetační klid. Jde tedy o to zajistit jim podmínky vhodné pro předčasný růst, ke kterým patří chlad, tma nebo světlo a přesně termínovaná regulace teplot.

Velké vitální cibule k rychlení

K rychlení pro kvetení v době Vánoc využíváme cibulovin, které jsme zjara vsadili do zahrady, aby načerpaly dostatek živin. Pokud se totiž jedná už o dříve rychlené cibuloviny, tento proces rychlení z minulého roku je mohl značně vyčerpat. Obvykle se tak už jednou rychlené cibuloviny používají k rychlení zase až za dva roky.

Správné podmínky k rychlení cibulovin

Doba rychlení jednotlivých cibulovin a hlíznatých rostlin je různá – podobně jako teplota, kterou k rychlení vyžadují. Většinou se jedná o dobu deseti týdnů. K rychlení vybíráme hlavně ty velké zdravé cibule, které mají dostatek zásobních látek. Ty vysazujeme mělce do květináče nebo ozdobné nádoby. Půda by měla být ideálně písčitá. Dbáme rovněž na to, aby cibulka měla kolem sebe v květináči dost místa. Menší cibulky můžeme klidně vysadit vedle sebe.

S přihlédnutím k tomu, o jaký druh rostliny se jedná, pak cibule umístíme do tmavé chladné nebo středně teplé místnosti. Někdy můžete květináč i zakrýt textilní fólií. Jindy si květina vyžádá spíše světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu.

Tmu ke svému růstu zpočátku potřebují zejména hyacinty a krokusy. Jakmile ale spatříme jejich první poupata, přeneseme květiny na světlé stanoviště. Aby však nedošlo k zakrnění květů, musíme při rychlení postupovat obzvláště opatrně.

Správné načasování kvetení

Jak se blíží Vánoce, začneme rostlinám postupně pomalu zvyšovat teplotu. Jestliže jsou naopak svátky ještě daleko a rostliny už mají nasazeno na květ, teplotu o trochu snížíme. Pamatujte na to, že nedostatek světla, vyšší teplota a příliš suchý vzduch může způsobit přílišné vytahování rostlin do výšky, deformování květů či přímo jejich seschnutí.

Abyste si vykvetení cibulovin načasovali tak akorát, přeneste je z chladného místa bytu či domu do tepla nejlépe týden před Vánoci.

11. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací