Náš TIP
Stavíme zimní zahradu

Zimní zahrada může být skvělým místem pro pěstování tropických nebo subtropických rostlin. Přezimovat v ní však můžeme třeba i naše muškáty. Taková zimní zahrada však klidně může plnit i funkci druhého obývacího pokoje. Jak ji tedy postavit?

Správná orientace zimní zahrady

Ještě než se pustíte do plánování a stavby zimní zahrady, počítejte s menším papírováním. Na rozdíl od minulých let už sice nebudete potřebovat stavební povolení, přesto bude zapotřebí získat územní souhlas a ohlásit stavbu ve společném řízení.

Pak už se můžete vrhnout do plánování zimní zahrady. A kde by vlastně měla stát? Zimní zahrada by měla být ideálně orientována na jihovýchod či jihozápad, což vám zaručí, že do ní odpoledne nebude až příliš pálit slunce, ale přitom nepřijdete o žádoucí tepelné zisky. Pokud jde o půdorys zimní zahrady, vsaďte na klasický obdélník.

Základy a konstrukce zimní zahrady

Základová deska by měla být dostatečně zpevněna armovací sítí. Přední část desky by přitom měla být opatřená tepelnou izolací a hydroizolací. Zadní část desky navazuje na dům, takže je lépe chráněná. Samotnou konstrukci zimní zahrady tvoří profily, ty jsou často vyrobeny z hliníku. Ten zde uplatňuje svou pevnost, odolnost a snadnou údržbu. Téměř bezúdržbové jsou i plastové profily, které se pro lepší stabilitu nechávají vyztužit hliníkem či ocelí. Možná že toužíte mít svou zimní zahradu vystavenou z dřevěných profilů, u těch však počítejte s mnohem náročnější údržbou.

Zasklení zimní zahrady

Sklo tvoří převážnou část zimní zahrady, takže je třeba pořizovat jej co nejvíce kvalitní. Ideální jsou v tomto případě dvojskla nebo trojskla s kvalitními izolačními vlastnostmi. Před zasklením je také nezbytné zajímat se o solární faktor, který určuje, kolik sluneční energie sklo pustí dovnitř. Pokud si chcete zimní zahradu co nejvíce prohřát, zvolte skla s vysokým solárním faktorem. Pokud ne, zvolte speciální protisluneční skla.

Větraná a vytápěná zimní zahrada

Proto aby se v zimní zahradě nedrželo příliš vlhkosti, je třeba ji pravidelně a důkladně větrat. K tomu poslouží praktická otevíravá okna a dveře. Pokud chcete svou zimní zahradu vytápět, vsaďte na podlahové topení. To dokáže teplo rovnoměrně rozvádět a zabránit i nežádoucí kondenzaci vody.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

13. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací