
Chystáte se pořídit si do bytu štěňátko? Pak je třeba byt přizpůsobit štěněti tak, aby se v něm cítilo pohodlně a bezpečně. Přitom je třeba počítat také s tím, že se spolu se začleněním štěněte do vaší domácnosti stane váš byt centrem divokých her. Jak tedy vytvořit svému novému psímu příteli bezpečný a pohodlný domov?
Ve chvíli, kdy si domů pořizujete štěně, doporučuje se přizpůsobit byt stejně jako kdybyste v něm měli mít batole. Je tedy třeba odstranit nebo zkrátit příliš dlouhé záclony a závěsy, do vyšších míst pak upevnit všechny dosud na zemi ležící elektrické kabely. Zkrátit bude nutné také příliš dlouhé visící provázky ze žaluzií a raději odstranit i všechny ubrusy.
Je také třeba zabezpečit všechny únikové cesty. Zkontrolujte tak váš balkon a především typ jeho zábradlí, zda u něj nehrozí, že pejsek propadne ven. Pokud je balkon pro psa nebezpečný, dejte si tu práci s vytvořením bezpečných zábran. To samé platí také u oken, v jejichž blízkosti byste neměli mít postavený nábytek, po kterém by se pes snadno k otevřenému oknu dostal.
Důležité také je myslet na to, že v domácnosti se štěnětem bude zapotřebí vždy za sebou důsledně zavírat dveře do místností, ve kterých psovi hrozí nějaké nebezpečí. Zejména jde tedy o koupelnu a toaletu. Bude také třeba zaměřit se na bezpečnost schodů v bytě. Schodiště by tak mělo mít protiskluzový povrch a rozhodně by se nemělo skládat z otevřených schodů bez podstupnic, protože by jím štěně mohlo snadno propadnout. Bezpečnostními zábranami se doporučuje ohradit také krb. Z dosahu štěněte dejte také odpadkový koš, nebo si pořiďte takový, který pes neotevře. Z dosahu psa dejte také veškeré čisticí prostředky a léky, nikdy je tak neskladujte v nízkých patrech skříněk. Domácnost zbavte také všech pokojových rostlin, které mohou být pro psa jedovaté.
S příchodem štěněte do domácnosti zřejmě utrpí i estetická stránka vašeho bydlení. Zapomeňte tak na různé výstavky dekoračních předmětů a vydejte se spíše na cestu minimalismu. Je totiž třeba pamatovat na to, že zvědavé a hravé štěně si rychle přivlastní cokoliv z vašeho konferenčního či nočního stolku. Nejenže vám dekoraci či jakoukoliv běžně potřebnou věc zničí, ale ještě si může uškodit tím, že spolkne nějakou její část. Takže už nenechávejte volně po bytě nic položeného, což platí samozřejmě i o jídle.
Velká část těchto pravidel samozřejmě platí i pro dospělé psy. Pamatujte tedy na to, že se vyplatí trochu toho minimalismu, než svého psa vychováte k těm správným návykům. Případně ho dostatečně unavíte na aktivní procházce.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře