Náš TIP
Tipy proti nežádoucímu rosení oken

Kdo z nás by to neznal. Jakmile teploty klesnou pod nulu, začnou se nám rosit okenice. Někdo tomu nepřikládá velkou váhu, rosení oken je ale signálem, že něco zkrátka není v pořádku. Jak nežádoucímu rosení oken předejít a užívat si příjemného pohledu do ulic či do zahrady? A jaké jsou vlastně příčiny rosení oken? O tom si povíme v dnešním článku.

Pravidelné větrání – i v zimě

K rosení dochází nejvíce na starých oknech, můžete mu ale dopomoci i zvýšenou vlhkostí vzduchu v místnosti či nedostatečným větráním. V bytě či domě totiž může dojít k tomu, že přebytečná vlhkost nemá kudy unikat, a tak se udržuje vevnitř a projevuje se třeba právě rosením oken – v tom lepším případě. V tom horším dochází v interiéru i k nežádoucímu vzniku plísní, které mají vliv na zdraví člověka.

Větrat by se tak mělo často a zimní měsíce nejsou výjimkou. Dojde tak k přísunu čerstvého vzduchu a ke snížení vlhkosti v interiéru. Možná je řada z vás zvyklá na řádné ranní vyvětrání ložnice. Děláte správně. Člověk totiž při spánku odpaří až půl litru vlhkosti, která se rovněž sráží právě na oknech.

Odsavač par, rekuperace vzduchu

Pravidelně (ale třeba jen rychle a krátce) by se mělo větrat v místnostech, kde je vlhkost logicky vyšší. K těm patří kuchyně, koupelna, ale také pokoj, kde máte třeba větší počet rostlin nebo akvárium. Vyplatí se také používání odsavače par či systému rekuperace vzduchu.

Obecně platí, že by v interiéru nemělo nic bránit volnému pohybu teplého vzduchu. Vyvarujte se tak třeba skříním postavených na doraz ke stěně a koutům krytým těžkými závěsy.

Výměna starých oken za nová

Nežádoucímu rosení zabráníte nejúčinněji výměnou starých oken za nová a moderní. Moderní okna s izolačními trojskly totiž rosení oken spolehlivě zabrání. Rosení oken vás navíc nebude trápit dokonce ani v období silných mrazů. Díky praktickému izolačnímu rámečku moderních oken navíc zmizí i na starých oknech dobře patrný vlhký pruh v dolní části skel.

Pokud vyměníte stará okna za nová, stále je ale třeba dbát na pravidelné větrání – a to i v zimních měsících. Pak už se můžete těšit z výhledu do ulic bez orosení, ale také z tepla a velké tepelné úspory.

 

Pro další příspěvky sledujte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

25. 10. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací