Náš TIP
Vybíráme záclonu

Záclony a závěsy dodají domu či bytu teprve opravdové kouzlo domova. Interiér zútulní a na rozdíl od žaluzií šetří i naše nervy při úklidu. Na co se zaměřit při výběru záclon?

Šířka záclony

Jakmile se rozhodnete, že svoje bydlení zkrášlíte o záclony, je třeba dbát na několik rad, abyste se vrátili s tou správnou. Na výběr přitom máte ze záclon hotových, ze šitých souprav nebo z metrážních záclon.

Před nákupem je však nejdůležitější přesně vědět, jakou šířku záclony potřebujeme. Pro správné rozměry záclony je tedy důležité změřit šířku okna a tu kvůli řasení dvakrát nebo třikrát vynásobit. K tomu se ještě cca 8 cm připočítává na založení boků. Pokud tedy máte okno o šířce 1,5 m, potřebujete koupit záclonu o šířce min. 3 m a 8 cm.

Délka záclony

Pokud máte doma parapety a nechcete, aby záclona přesahovala i přes ně, změřte si vzdálenost od garnyže k parapetu. Můžete k tomu ovšem připočíst ještě cca 5 cm, jestliže naopak chcete, aby záclona padala až přes okraj parapetu. Kratší záclonu přitom uvítáte zejména v případě, že máte parapety plné květin a dekorací.

V případě vysokých nebo francouzských oken si domů můžete pořídit i záclony splývající až k podlaze. Počítejte však s tím, že takovou záclonu musíte nahoře založit a dole jí nechat volné alespoň 2 cm, aby nebyla úplně na podlaze.

Materiály záclon do kuchyně nebo obývacího pokoje

Každá místnost si žádá něco jiného, a tak se do kuchyně nejlépe hodí voálové záclony. Ty jsou tkané hustě a velmi jednoduše se udržují. K luxusnějším typům záclon pak patří například záclony z organzy. Ty jsou naopak jemně tkané a hodí se spíše do obývacího pokoje či do pokoje pro hosty.

Samotný výběr záclony velmi závisí i na tom, v jakém duchu je koncipován váš interiér. Ideální však bude, když se vyhnete přílišnému experimentování s barvami, motivy a styly. V jednoduchosti je zkrátka krása – a v případě záclon to platí dvojnásob.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

19. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 18. 4. 2019 Slavnostní velikonoční prostírání Slavnostní velikonoční prostírání
  Velikonoční svátky si doslova koledují o slavnostní tabuli v jarních tónech. Stejně jako v případě ostatních dekorací se i tady nabízí celá řada inspirace, jak si užít slavnostního...
 • 16. 4. 2019 Pěstování chřestu Pěstování chřestu
  V době první republiky byl chřest velmi žádanou jarní zeleninou. Později se však z kuchyní poněkud vytratil. Teď je však zpátky a navíc právě začíná jeho sezóna.
 • 9. 4. 2019 Rady pro zdravý spánek Rady pro zdravý spánek
  Spánkem strávíme velkou část života, proto bychom se měli postarat o to, aby byl co možná nejzdravější. V prvé řadě je tak třeba zaměřit se na výběr kvalitní postele, roštu a matrace....
 • 9. 4. 2019 Založení trvalkového rabata Založení trvalkového rabata
  Květinový záhon někdy nazývaný jako rabato je vlastně podlouhlý záhon pravidelného tvaru. Nejedná se přitom o žádnou zahradní novinku. Květiny v původních rabatech však byly více natěsnány,...
 • 7. 4. 2019 Velikonoční dekorace v interiéru Velikonoční dekorace v interiéru
  Velikonoce pomalu klepou na dveře. Čekání na ně si můžeme zpříjemnit vlastnoruční výrobou velikonočních dekorací, které by náš domov měly zdobit od samého začátku jara. Po zdánlivě nekonečném a...
 • 5. 4. 2019 Vybíráme muškáty Vybíráme muškáty
  Pestrobarevné muškáty jsou stálicí na balkónech, terasách i okenních parapetech. Tyhle půvabné rostliny z tropických a subtropických oblastí jižní Afriky dnes po celém světě čítají na tři...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací