Náš TIP
Výhody a nevýhody podlahových krytin I

Pokud si právě plánujete výstavbu nového bydlení nebo rekonstruujete to stávající, bude zapotřebí se zamyslet nad výběrem té správné podlahy. Ta by měla mít pěkný vzhled, dlouhou životnost, odolnost vůči zátěži i vlhku, ale také přijatelnou cenu. Z jakých typů podlahových krytin si můžete vybírat?

Podlahy z masivního dřeva

Do této kategorie patří parkety, palubky či podlahovky. Dílce těchto klasických podlah jsou z jednoho kusu dřeva, takže je každý jednotlivý díl originál. Podlahy z masivního dřeva se buď celoplošně lepí, nebo se pokládají pomocí šroubování na dřevěný rošt. Podlahy z masivního dřeva je třeba ošetřovat lakem nebo olejem. Co se týče údržby, podlahy se vysávají, případně i stírají vlhkým hadrem. Pokud dojde k poškození povrchu podlahy, pak je nutné ji přebrousit a znovu ošetřit lakem. Podlahy z masivního dřeva se vyrábějí buď z měkčích, ale zato pocitově teplejších dřevin typu smrk či borovice, nebo z tvrdých listnatých dřevin (např. dub, buk, jasan). Některé druhy dřevin lze použít ve spojení s podlahovým topením.

Výhody a nevýhody podlah z masivního dřeva

Podlahy z masivního dřeva jsou oblíbené především díky pozitivnímu vlivu dřeva na zdravé bydlení. Dřevo je rovněž skvělým tepelným a zvukovým izolantem. Další jeho výhodou je, že v místnosti napomáhá udržovat optimální klima. Pohlcuje také pachy a navíc působí velice příjemně a teple. Taková podlaha z masivního dřeva přitom vydrží až celá desetiletí. Mezi nevýhody se řadí náročná pokládka tohoto typu podlah, která by měla být svěřena výhradně do rukou odborníka. Důležité je také si uvědomit, že dřevo potřebuje pravidelnou údržbu. A nehodí se do vlhkého nebo příliš suchého prostředí.

Korkové podlahy

Korkové podlahy sice nepůsobí příliš reprezentativně, zato jsou téměř ideální podlahovou krytinou do jakéhokoliv prostoru. Mohou totiž nabídnout příjemně měkký, pružný, teplý, tichý a odolný materiál. Korkové podlahy chrání i životní prostředí, protože se při získávání suroviny na jejich výrobu nekácejí stromy. Mezi další jejich výhody patří možnost výběru toho správného typu korkové podlahy podle zátěže. K nevýhodám se řadí potřeba šetrnější údržby, nutnost případných oprav na frekventovaných místech a také poněkud omezený výběr.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Decorationpin, Deinetuer)

28. 02. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací