Náš TIP
Výhody a nevýhody podlahových krytin II

V minulém článku jsme se zaměřili na podlahy z masivního dřeva, jejich výhody a nevýhody. Podívali jsme se také na vlastnosti korkové podlahy. Dnes se letem světem podlahových krytin zastavíme u vícevrstvých dřevěných podlah a linolea.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Vícevrstvé dřevěné podlahy se často označují jako „hotové parkety“. Řadí se mezi plovoucí podlahy, dají se však i celoplošně lepit. Tyto podlahy se nebrousí a nelakují, takže se mohou používat bezprostředně po pokládce. Vícevrstvé dřevěné podlahy se skládají z nášlapné vrstvy z kvalitního dřeva, středové vrstvy (často napříč položené smrkové laťovky, která brání objemovým změnám) a spodní protitahové dýhy. Vespod se někdy nachází i protihluková podložka. Cena a životnost takové podlahy se odvíjí od tloušťky a typu dřeviny nášlapné vrstvy. Nabídka vícevrstvých dřevěných podlah představuje celou řadu dřevin a vzorů. Při výběru podlahy je však třeba dbát mimo jiné i na přesnost a kvalitu opracování jednotlivých lamel.

Výhody a nevýhody vícevrstvých dřevěných podlah

Pokud je místo pro pokládku rovné, pevné a suché, montují se tyto podlahy velice snadno a rychle. Mezi další výhody patří možnost výběru tloušťky podlahy zejména při rekonstrukcích. Některé typy vícevrstvých dřevěných podlah jsou navíc vhodné k vodnímu nebo fóliovému podlahovému topení. Pokud jde o nevýhody vícevrstvých dřevěných podlah, vyžadují si velmi opatrnou údržbu - jsou totiž velmi citlivé na mechanické poškození. Také jim nesvědčí výkyvy teplot a vlhkosti, nehodí se do vlhkého prostředí. Aby se předešlo klapání podlahy, je třeba při montáži počítat s protihlukovou podložkou.

Linoleum

Pro všechny, kdo chtějí mít podlahu z přírodního materiálu, je tu snadno dostupné linoleum. To se vyrábí z přírodních surovin: lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Jako ideální typ linolea se přitom jeví linoleum s dřevitou moučkou, protože se vyznačuje velkou pružností a odolností. V řadě vlastností tedy předčí korkové linoleum. Mezi další výhody linolea patří jeho dlouhá životnost, absence chemikálií a hygieničnost (materiál omezuje šíření bakterií a mikroorganismů). Jako nevýhoda se naopak jeví náročná údržba, pečlivější pokládka a také citlivost plovoucí konstrukce na vlhkost.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Oekodeal)

03. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací