Náš TIP
Výhody a nevýhody podlahových krytin II

V minulém článku jsme se zaměřili na podlahy z masivního dřeva, jejich výhody a nevýhody. Podívali jsme se také na vlastnosti korkové podlahy. Dnes se letem světem podlahových krytin zastavíme u vícevrstvých dřevěných podlah a linolea.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Vícevrstvé dřevěné podlahy se často označují jako „hotové parkety“. Řadí se mezi plovoucí podlahy, dají se však i celoplošně lepit. Tyto podlahy se nebrousí a nelakují, takže se mohou používat bezprostředně po pokládce. Vícevrstvé dřevěné podlahy se skládají z nášlapné vrstvy z kvalitního dřeva, středové vrstvy (často napříč položené smrkové laťovky, která brání objemovým změnám) a spodní protitahové dýhy. Vespod se někdy nachází i protihluková podložka. Cena a životnost takové podlahy se odvíjí od tloušťky a typu dřeviny nášlapné vrstvy. Nabídka vícevrstvých dřevěných podlah představuje celou řadu dřevin a vzorů. Při výběru podlahy je však třeba dbát mimo jiné i na přesnost a kvalitu opracování jednotlivých lamel.

Výhody a nevýhody vícevrstvých dřevěných podlah

Pokud je místo pro pokládku rovné, pevné a suché, montují se tyto podlahy velice snadno a rychle. Mezi další výhody patří možnost výběru tloušťky podlahy zejména při rekonstrukcích. Některé typy vícevrstvých dřevěných podlah jsou navíc vhodné k vodnímu nebo fóliovému podlahovému topení. Pokud jde o nevýhody vícevrstvých dřevěných podlah, vyžadují si velmi opatrnou údržbu - jsou totiž velmi citlivé na mechanické poškození. Také jim nesvědčí výkyvy teplot a vlhkosti, nehodí se do vlhkého prostředí. Aby se předešlo klapání podlahy, je třeba při montáži počítat s protihlukovou podložkou.

Linoleum

Pro všechny, kdo chtějí mít podlahu z přírodního materiálu, je tu snadno dostupné linoleum. To se vyrábí z přírodních surovin: lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Jako ideální typ linolea se přitom jeví linoleum s dřevitou moučkou, protože se vyznačuje velkou pružností a odolností. V řadě vlastností tedy předčí korkové linoleum. Mezi další výhody linolea patří jeho dlouhá životnost, absence chemikálií a hygieničnost (materiál omezuje šíření bakterií a mikroorganismů). Jako nevýhoda se naopak jeví náročná údržba, pečlivější pokládka a také citlivost plovoucí konstrukce na vlhkost.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest, Oekodeal)

03. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

  • 11. 11. 2021 Světlo do koupelny má své zásady, víte jak na něj Světlo do koupelny má své zásady, víte jak na něj
    Koupelna patří mezi místnosti, kde trávíme až překvapivě hodně času. Zároveň je to místo, kam zamíříme před spaním, ale také hned po usnutí. Už jen proto musíme dbát na to, aby byla koupelna...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací