Náš TIP
Zdraví prospěšné šípky

Zatímco o tom mnohdy ani nevíme, roste nám v zahradě celá řada zdraví prospěšných rostlin. Právě teď nám takové dary přírody poskytují šípkové růže. Sesbírejte šípky a chytře je zužitkujte. Až se zima zeptá, budete připraveni.

Zdraví ze zahrádky i luk

Šípky z růží šípkových (Rosa canina) můžeme najít na zahrádce nebo v blízkosti polí a luk. Až budete šípky sbírat, nechte jich na keři dostatek i pro ptáky. Někteří zahrádkáři pěstují šípkovou růži záměrně. Krásně z ní vypadá i takový živý plot. Většinou se však v zahradách pěstují spíše takzvané ovocné, dlužnoplodé růže (Rosa villosa), jejichž šípky jsou také vhodné ke sběru. Ty jsou větší a dužnatější než ty klasické, zdravé jsou stejně. Výtečné šípky má i růže svraskalá (Rosa rugosa), která se však v zahradách neobjevuje už tak často.

Čas na sběr a sušení šípků

Šípky je dobré sbírat ve chvíli, kdy jsou zralé tak akorát. Tehdy obsahují optimální hladinu vitamínu C. Jakmile přezrají, obsah vitamínu C klesá. Počkejte si tedy na okamžik, až budou šípky dokonale zbarvené, ale ještě tvrdé. Po sběru je můžete hned začít sušit – na slunci, na topení nebo v sušičce. Možná že jste zvyklí i na sběr šípků lehce přešlých mrazem. Ty se nejlépe hodí k výrobě marmelád a sirupů.

Příprava šípkového macerátu

Léčivé účinky šípků se nejlépe zachovají při přípravě macerátu. Ten získáte tak, že drcené sušené šípky zalijete studenou vodou a vše necháte přes noc pracovat při pokojové teplotě. Vzniklý macerát pak přecedíte přes sítko, přičemž si jej poté můžete dosladit medem. Šípková drť, která vám zůstane, najde zase využití na dochucení různých léčivých bylinkových nálevů či odvarů. V případě šípku se doporučuje například kombinace se zázvorem, skořicí nebo jablečnými slupkami.

Ozdravné šípkové nálevy

Šípkový nálev obecně působí velice ozdravným způsobem. Obsahuje totiž velkou koncentraci vitamínů a minerálů. Navíc působí močopudně a pročišťuje organismus. Patří navíc k těm druhům nálevů, které můžeme bez obav užívat dlouhodobě. Pamatujte na to, že pro větší účinky šípků je třeba je vždy důkladně podrtit. Vzhledem k tomu, že se vitamín C varem částečně ničí, je lepší vyzkoušet ty šetrnější varianty zpracování šípků. Zatímco tak nejčastěji sušíme šípky na čaj, skvěle nám poslouží také pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů.

 

Zpracováváte šípek běžně? Napište nám o tom na náš Facebook.

12. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací